| edy2009 a întrebat:

Am o intrebare: daca sunt nascuta in 1953.10.30. Am 14 ani si 2 luni vechime. Pot iesii la pensie? Ma ajutati si pe mine va rog.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile au vârste diferite de cele ale bărbaţilor. Potrivit Anexei nr. 5 la Legea nr. 263/2010, o femeie poate ieşi la pensie la limită de vârstă în septembrie 2013 dacă îndeplineşte următoarele condiţii: este născută în ianuarie 1954, deci iese la limită de vârstă la 59 de ani şi opt luni, are o vechime completă de 29 de ani şi patru luni şi vechimea minimă necesară este de 14 ani şi opt luni. Femeia care doreşte să iasă anticipat la pensie trebuie să fie născută în octombrie 1957 (deci poate ieşi anticipat la 55 de ani şi 11 luni), cu vechime de 30 de ani şi 11 luni şi cu penalizare de 45% din pensie. Dacă femeia respectivă are 38 de ani şi 11 luni vechime în muncă, atunci poate ieşi la pensie fără penalizare. Potrivit legii „anul acesta, femeile ies la pensie la 59 de ani şi opt luni, iar această vârstă este valabilă până în martie 2014. Vârsta de pensionare creşte gradual până în 2030.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti iesi la pensie.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu esti destul de vechi.Esti inca in garantie.