| munteanuionvictor a întrebat:

Cata vechime acumuleaza o persoana care lucreaza la ajutorul social 5 zile pe luna? La un an lucrat la ajutorul social cate luni se pun la vechime pentru pensie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia actuala nu considera vechime in munca prestarea muncii in contul ajutorului social, asa ca o asemenea persoana nu acumuleaza vechime.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca lucreaza cu contract de munca cu 8 ore/zi, inregistrat la AJOFM, atunci se ia vechime de un an.
Daca lucreaza in folosul comunitatii pentru a primi ajutor social, si atunci trebuie sa aiba un contract inregistrat la fortele de munca, iar vechimea se stabileste in functie de numarul de ore zilnice raportat la 8 ore de munca (ca si la part time). Insa multe primarii omit sa intocmeasca contract de munca, se merge doar pe "conventii", care nu se calculeaza la vechime.

| minrest a răspuns (pentru Bula):

Asta e cerinta legala, ca cel ce primeste ajutor social ''sa presteze lunar, la solicitarea primarului, actiuni sau lucrari de interes local''. Deci are deja o obigatie legala, care inlocuieste obligatia contractuala, ce contract vrei sa mai faca?

| minrest a răspuns:

Nu acumuleaza vechime, pentru ca nu lucreaza. Primeste ajutor social tocmai pentru ca nu are venituri, adica nu lucreaza. Dar cum in tara noastra sunt multe jigodii, pana si acestor necajiti li se cere sa depuna munca in folosul comunitatii.