| davidionut8 a întrebat:

Are idee careva cum pot trimite drojdie în alt oraș? Gen ce curier oferă și transport frigorific? Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru a-si pastra calitatile, drojdia trebuie sa fie protejata de umiditate, deoarece aceasta o activeaza, facand-o sa-si piarda proprietatile. De asemenea, drojdia isi pierde efectul in contact cu aerul sau daca este tinuta in apropierea unei surse de caldura. Din acest motiv, e recomandat sa o pastrezi intr-un recipient cu pereti si capac de culoare opaca, al carui continut sa fie ferit de lumina. Cateva zile pe curier (de obicei maxim doua) nu o strica, mai ales acum. Pune-o in punga si intr-o cutiuta de plastic. Apoi curierul iti va da o punga a lor care este neagra pe interior (cel putin la Fan Courier cu care lucrez eu mai mult) si cum, acum, nu este atat de cald se va transporta in conditii bune. Geanta frigorifica nu ofera nimeni!

| davidionut8 explică (pentru Salontanul):

Sameday știam că oferă condiții frigorifice, dar acum a scos acea opțiune. O cutie de carton bine sigilată e potrivită?

| davidionut8 explică (pentru Salontanul):

Mă gândeam să pun pachetele de drojdie într-o cutie din plastic pe care să o tapetez pe interior și pe exterior cu folie de aluminiu? E bine?

| Salontanul a răspuns (pentru davidionut8):

Si o cutie de carton rezistent dar mai bine in cutie de plastic. Si, da! Daca o tapetezi cu folie de aluminiu (dupa doua zile de tinut la inghetat) mai mult ca sigur ca ajunge bine. Ti-am spus: nu este atat racoarea cat contactul cu aerul si lumina.

| davidionut8 explică (pentru Salontanul):

Mersi de recomandări, boss!?

| davidionut8 explică (pentru Salontanul):

Nu ar trebui și o gaură de aerisire? Am văzut că, cutiile în care sunt puse pachetele de Pakmaya, au o gaură făcută în cutia de carton.

| Salontanul a răspuns (pentru davidionut8):

Nu! Contact cu aerul ii face rau.