| FrancezuRN a întrebat:

aș vrea să mă apuc de vanzare de legume și fructe, într-o piață prin București. Intrebarea mea este ce acte mi-ar trebui și câți bani ar fi necesari sa investesc, și ce profit as putea avea?

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Du-te si tu Prin Piata Rahova sau Ferentari si intreaba baietiiwinking

| danut7ddanut a răspuns:

Pai in primul rand ai nevoie de firma (SRL/PFA sau alta forma juridica)
Pentru ce faci tu iti recomand PFA deoarece n-ai nevoie de contabil (poti sa-ti iei dar poti sa-ti depui si singur declaratiile).
In al doilea rand dupa ce ai firma, categoric ai nevoie de casa de marcat fiscalizata.
Pe urma, ai nevoie de aprobare de la primarie (asta depinde de locul unde vrei sa vinzi, daca nu vrei sa fi luat pe sus de politia locala, ai nevoie de autorizatie de la primarie)
Dupa ce ai toate astea, marfa ti-o poti procura fie din market-uri (gen la kaufland era 1, 30 lei kg de pepene verde iar in piata era 2, 50 lei kg, singura diferenta era ca kaufland-ul era la 20km (in alt oras)

Deci, categoric exista avantaje si dezavantaje, teoretic cu marfa din market-uri faci treaba daca mergi sa o vinzi acolo unde nu sunt astfel de magazine prin preajma si nu toti isi permit sa ajunga la ele.

Costurile pentru firma si ce mai ai nevoie se ridica undeva la 1200 lei (maxim, zic eu, 500 lei PFA, 200-300 lei casa de marcat + 150-200 lei fiscalizatu si la primarie chestia aia poate fi maxim 100 lei DAR atentie, este 100 lei pe zi/ pe locul unde vrei sa stai in acea zi si sa vinzi )

In schimb marfa iti poti procura de cati bani ai disponibili.

Eu totusi as recomanda o afacere cu electrocasnice, este mai profitabila.

| RAY a răspuns (pentru danut7ddanut):

Eu totusi as recomanda o afacere cu electrocasnice, este mai profitabila?
poti detalia te rog