| Laurr13 a întrebat:

au ai mei un teren in zona pantelimon cernica de 1600m, daca l-ar vinde cu 40 euro/mp2 ar veni cam 64000 euro, parintii mei ar vrea ca cu acesti bani sa cumpere casa (noi stam cu chirie) si sa isi cumpere si o masina. eu le-am zis mai bine sa isi deschida o afacere gen o covrigarie. sfaturi? am sau nu am dreptate cum e mai bine sa facem?

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ideea parintilor tai este mai sanatoasa. Cumparati o casuta si acolo, daca vreti, puteti deschide si o covrigarie.

| cristimihailov a răspuns:

Mai bine casa.
Fara covrigarie mai stai, dar fara casa mai greu.
In plus ei o sa inainteze in varsta. Din pensie o sa fie destul de greu sa plateasca chiria.

| Laurr13 explică (pentru cristimihailov):

Am uitat sa mentionez, noi stam intr-un bloc ANL dat de primarie, daca ar fi sa cumparam casa nu ar fi mai mult de 25.000 euro.

| cristimihailov a răspuns (pentru Laurr13):

25000 euro inseamna garsoniera sau poate apt cu 2 camere.
Iar masina poate reprezinta visul lor.

Batranetea costa. De la o anumita varsta incolo incepi sa fii mai prudent.

Covrigaria poate fi un succes. Dar poate fi si o mare teapa. Si cum ai tai nu au experienta prea tare in asta va fi un chin. Unul din ei va trebui sa munceasca la covrigarie. Daca aia da rateu... Putini angajatori te mai angajeaza dupa o anumita varsta.

Lucrurile nu sunt atat de simple pe cat le vezi.

Mai bine ia 2000 euro si fa un magazin online. Si vei vedea ca nu e deloc usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai. casa, care sa spunem ca ar costa 2 miliarde, apoi o masina si daca le mai ramane pot cupara anumite produse din afara pe care sa le vanda mai scump in Romania. pentru asta au nevoie de masina