| Andrei73802717159 a întrebat:

Azi am primit 1900 de lei cadou de la cineva drag mie.Este prima data cand primesc atata de multi bani si nu stiu ce sa fac cu ei.Stau acasa la parinti deci nu trebuie sa platesc nimic.Ce as putea sa fac cu ei?
Nu as vrea sa ii stric pe o prostie...

Răspuns Câştigător
| MValentin a răspuns:

Uite iti zic ceva foarte important si mi-as dori sa nu se repete:
Nu ii strica pe haine sau lucruri banal de scumpe, iti dau si exemplul cand eu am primit tot asa de ziua mea bani multi si mi-am luat papuci Jordan cu 850 lei... regret si in ziua de azi, a fost foarte interesant primele 2-3 zile ca vai cine eram...dar după a devenit notorietatea.
Uite cateva moduri sa ii cheltui:
-Ai iubita? Încearcă sa mergi cu ea pe undeva, vizitați lucruri luati o masa va distrați (chiar si cateva zile de ce nu pe undeva la o pensiune/hotel);
- cumpără de un procent haine, adica iti reînnoiești garderoba. Gasesti adidasi faini cu 150-200 lei tricouri geaca de primăvară etc.
Vezi si tu ce ti-ai dori si unde ai sanse sa ii cheltui constructiv

7 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Strânge bani mai bine.

| siriusblack98 a răspuns:

Ține-i bine până găsești ceva folositor de care vei avea într-adevăr nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strânge pentru casă, mașină sau pentru un fond de investii gen acțiuni.

| xXVranceaXx a răspuns:

Păstrează bani și o parte îi cheltuiești. Încearcă să-ți cumperi un feon nou, un multicooker, un fier de călcat nou, ceva folositor în viața de zi cu zi.
Ia stai! Tu nu ai iubită? Trăiești la casă cu părinții? Nu ai ajuns să ai o casă nouă? Nu înțeleg.
Dacă îi cheltuiești, cheltuiește pe ceva folositor, cum am spus și mai sus; trebuie să schimbi ceva... sau cumpără-ți un aparat de ras cu utilizare pe întreg corpul
Oricum banii nu te vor ajuta mereu în viață, așa că trebuie să pricepi că mai trebuie să și lucrezi
O seară bună!

| Ionut123987 a răspuns:

Eu zic ca sunt destui bani sa începi un mic business. Nu știu exact ce fel. Vezi tu. Dacă îți place munca homemade sau nu știu. Eu nu am bani de investit, ca m-am gândit la câteva idei cum ar fi vânzarea de tablouri pictate, developare de poze (multă lume cauta asa ceva și dacă te organizezi bine iese ceva profit), sa faci lumânări... E destul de greu sa începi dintr-odata, mai ales cu lumânările. Sau dacă nu, pune-i deoparte. Nu e neapărat sa ii cheltui acum. Nu ști niciodată când o sa ai nevoie de ei.

| lCupidon a răspuns:

Cel mai bine ii pun undeva unde nici măcar sa nu ii atingi și ii păstrezi, niciodată nu știi când o sa ai nevoie de ei

| catalin1625 a răspuns:

Dacă nu ai permis poți să faci școala cu ei... Dacă ai și totuși nu ai mașină îi poți pune la „fondul pentru mașină". Nu îi depozita la bancă, se pierd în timp, ține-i cash în casă, la loc bine ascuns. Eu așa fac de câțiva ani cu banii pe care îi fac (colindă, urat, cadouri). Am deja ceva bani pentru o mașină decentă când fac 18 ani.