| ElleElly a întrebat:

Buna ziua! Am o cunostinta in afara America si vrea sa imi trimita bani. Eu nu am mai primit niciodata colete la alta posta decat cea de acasa. Am urmatoarele nelamuriri: exista vreun pericol prin trimiterea informatiilor pentru colet catre aceasta persoana? Sunt responsabila pentru ce o sa primesc sau numai persoana respectiva este? Trebuie sa platesc un procent din banii pe care ii primesc? Adica, daca este o suma mare inseamna ca voi avea ceva de plata. Iar aceasta plata se face pe loc sau se poate face pe o perioada mai extinsa? Iar cand coletul meu a ajuns la posta, din cate stiu, voi primi un aviz acasa. Exista totusi vreo aplicatie prin care se poate face acest lucru? In aviz este detaliat ce contine coletul? Dupa cum vedeti nu stiu nimic despre cum functioneaza procesul cu posta, asadar ii sunt indatorata celui care ma poate lamuri. Va multumesc!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula banii nu se trimit prin colet, se pot trimite prin MoneyGram, Western Union, transfer bancar sau mandat postal.
Daca iti trimite si altceva in colet atunci se pot pune dar nu este recomandat pentru sume mari. Si coletul din SUA va ajunge la posta vamala de la domiciliul tau.
Chiar daca nu se inscriu detaliat produsele trimise prin colet este necesar sa se declare suma de bani si valoarea coletului, tocmai pentru a sti cu ce suma trebuie sa te despagubeasca posta in caz de pierdere, furt sau distrugere a coletului. Acestea sunt alte cateva motive pentru care banii nu sunt trimisi prin colet.

| RobertMoon a răspuns:

De vrei ce sa primesti banii prin posta si sa nu-i primesti prin cont bancar sau Moneygram unde iti ajung imediat?

| ElleElly explică (pentru RobertMoon):

Persoana respectiva nu trimite electronic sau prin banca, doar cash

| alina2k18 a răspuns (pentru ElleElly):

Americanii trimit banii in colet?
LOL
Vezi ca iti da teapa "cunostinta" aia laughing
winking daca intelegi ce vreau sa spun laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu nu cred nimic din ceea ce ai scris de obicei cunostintele care se stabilesc in alte țări "uită" de cei care au ramas acasa in Romania, nu le pasă si daca le ceri ceva i si schimbă domiciliul si numai poti lua legatura cu ei niciodata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca e de bani, cel mai bine sa ti-i bage direct in cont. La posta o sa platesti in principiu TVA pe valoarea produselor + transport. Daca nu e de povestit in public, imi poti scrie in privat si te lamuresc/ajut cu ceva sfaturi.

| GPA a răspuns:

Bani in colete sau la plic niciodată!

Îți poate trimite banii direct în contul bancar prin transfer bancar, sau într-un cont de PayPal (dacă ai) iar apoi din PayPal să-i retragi în contul bancar atașat contului de PayPal. Se mai poate transfera sume de bani prin Western Union sau MoneyGram, ușor și rapid.

| ElleElly explică:

Am o cu cunostinta in America* ma scuzati.

| GPA a răspuns (pentru ElleElly):

Banii nu poți să-i trimiți in plic sau la colet că nu este normal în secolul 21 așa ceva. Nimeni nu face așa ceva, toți angajatorii distribuie veniturile angajaților tot electronic, în conturile aferente acestora. Toate transferurile in ziua de astăzi se fac rapid și sigur în mod electronic.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ElleElly):

Sigur aia e o babă care nu le are cu tehnologia, vezi sa nu i ti trimita niste chiloti de a ei pătati de nutellalaughing Este româncă cunostinta ta sau este americancă.