| Justme32 a întrebat:

Câți litri de apă rece și caldă consumăm dacă ne spălăm mâinile circa 2 minute jumate? Vreau să-mi calculez corect întreținerea

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce treaba are intretinerea cu litrii? La intretinere, dai citirea apometrului care masoara in metri cubi. Sau apometrul tau e mai smecher si masoara in litri?

| sierra1 a răspuns:

PUNE o oală de vreo 5 litri sub jet, 30 sec. și socotește. De curiozitate, spune-ne cât a ieșit!

| Catrice a răspuns:

Da' nu mai bine cat îți freci tu mâinile cu săpun oprești apa?

| Eugen80 a răspuns:

Se spune ca pe maini cu sapun te speli 20 de secunde continuu. Deci de unde 2 minute jumate?
Uita-te la apometru pentru ca nimeni nu stie ce combinatie de apa calda si rece bagi tu la robinet, nu stie nimeni nici debitul de la robinetul tau si nici ce fel de curgator ai. Daca folosesti gen de para de dus, curge mai putina apa impartita pe mai multe iesiri, daca ai o teava groasa iese mai multa...
Daca stiai mai multa fizica, iti dadeai singur raspunsul.
O alta cale : ia o oala si lasa sa curga in ea 2 minute de jumatate apa la fel reglata si apoi vezi cati litri a curs.

| Salontanul a răspuns (pentru Eugen80):

Uite cum se da un raspuns fara sa jignesti pe cineva (cum o faci tu):
Spalatul corect pe maini dureaza mai mult de 20 de secunde.
Exemplu: Iata care sunt pasii ce descriu modalitatea corecta de a ne curata mainile pentru a indeparta germenii nocivi:

umezirea mainilor cu apa curata, calda sau rece
aplicarea sapunului
frecarea mainilor cu sapun timp de cel putin 20 de secunde
clatirea mainilor cu apa curata
uscarea mainilor folosind un prosop curat sau aer cald

| Eugen80 a răspuns (pentru Salontanul):

Un raspuns INUTIL din partea ta!
Autorul intrebarii vrea sa-si calculeze consumul de apa!

| Salontanul a răspuns (pentru Eugen80):

Se pare ca pricepi cam greu ceeace demonstreaza ca esti cu probleme. Eu ti-am dat un exemplu cum sa nu jignesti pe cineva nu i-am raspuns celui ce a pus intreabarea. "E grele".

| Eugen80 a răspuns (pentru Salontanul):

Consider ca tu m-ai jignit de mai multe ori si aiurea. In continuare ai impresia ca ai dreptate si continui cu jignirile.
Daca sunt cu probleme, da-mi ignore si vezi-ti de viata ta! Eu nu te-am intrebat nimic si tu te-ai bagat in seama cu mine!

| sierra1 a răspuns (pentru Eugen80):

"O alta cale : ia o oala " - asta i-am spus și eu dar nu pricepe. Și mai văd d-ăștia de raționează greu și cu rateuri, cum se dau jigniți și șifonați. E comic!

| Justme32 explică:

Cât ar trebui să arate la contor dar și efectiv câtă apă se pierde la 2 minute jumate de spălat pe mâini. Poate economisesc ceva sţind asta

| Wr3nch a răspuns (pentru Justme32):

Depinde de ce presiune ai si cat de tare dai apalaughing Nu exista o referinta standard.