| Monroe2017 a întrebat:

Ce parere aveti de o facultate la frecventa redusa? Chestia e ca eu vreau sa si muncesc pe perioada facultatii, iar la invatamant de zi mi se pare pierdere de timp pentru ca mare parte din ce inveti nu te ajuta la nimic.Eu oricum nu doresc neaparat sa lucrez pe domeniul facultatii, ci sa am o perspectiva mai larga asupra viitorului meu.As vrea un raspuns cat mai detaliat. FUNDA!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu iti doresti sa practici ceea ce inveti la facultate, atunci ea este inutila. Iti foloseste doar ca sa ai o hartie total fara valoare, ca sa te lauti la vecini.
Facultatea este facuta ca sa iti aduca informatii utile pentru meseria ta viitoare, sa te faca excelent intr-un domeniu. Nimic din ce inveti in facultate nu este inutil, daca vei practica meseria invatata si vei fi foarte foarte bun (cum isi doreste orice om, ca nimeni nu vrea sa fie un prost cu facultate), fiecare notiune invatata te va ajuta intr-o zi si fiecare notiune uitata sau neglijata (chiar si jumatate de rand in josul paginii) te va incurca intr-o zi.
Prima facultate nu merita facuta la fara frecventa. Nu ai timp sa inveti suficient ca sa fii foarte bun, nu intri in contact cu atmosfera studenteasca de emulatie si performanta ca sa iti formezi capacitatea de a da intotdeauna totul pentru performanta, nu ai timp sa interactionezi suficient cu profesorii ca sa te formezi dupa modelul lor, examenele nu sunt suficient de grele incat sa ridice stacheta suficient de sus, sa dai absolut tot ce poti si inca un pic in plus.
Daca vrei doar o diploma, fa-o singur al imprimanta, are exact aceeasi valoare. Daca vrei o facultate pentru viitor, fa una la zi si invata tot, da ce ai mai bun, fa efort maximal in favoarea invatatului. Daca ai facut deja o facultate si acum vrei sa iti completezi cunostintele, o poti face la fara frecventa, doar daca stii ac tu esti foarte serios si muncitor si nu te lasi pacalit de cerintele mici (adica stii ac vei invata intotdeauna tot la perfectie, fara sa itipese ca examenele sunt usoare si ai putea lua 10 invatand de 100 de ori mai putin)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pierzi si putina vreme care ti o ocupa facultatea fara frecventa pentru ca la tine e clar ca vrei doar diploma. Cine vrea sa faca o cariera intr-un domeniu nu considera facultatea pierdere de timp

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mai bine fugi in padure; ca iti foloseste mult mai mult decat gandirea superficiala. laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Drept, gastroomie, turism; dar mai profitabil: video chat.winking laughing