| Public22 a întrebat:

Salut, TPU, ce salariu minim trebuie sa aibă un administrator asociat unic al unei firme de Construcții?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asociatul unic (patronul) nu este obligat sa fie angajat al firmei.
Insa, ca administrator al firmei nu poate fi tras la raspundere, decat doar daca a primit bani pentru activitatea lui.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca e asociat unic poate sa nu aiba salariu... sau salariul minim ala care e, pentru ca el se va angaja cu post de manager/administrator, nu zidar.

| Digikey a răspuns:

Ca sa nu moara de foame sau din punct de vedere fiscal?

| Digikey a răspuns:

Poate sa declare 4 ore minimul pe economie..Si plateste mai putin taxe.

| Public22 explică:

Niciun răspuns care sa ma ajute!

| AwGenetix a răspuns (pentru Public22):

Ai destule care sa te ajute. nu înțelegi ca poti sa nu fi salariat? iti plătești din mână sănătatea si gata. altfel, minim pe economie esti obligat legal. Dar atat.

Succes la plătit taxe pe salariul pe care ti-l plătești tot tu.

| AwGenetix a răspuns:

Minim 0 RON.