| AndrewApple a întrebat:

de ceva timp ma confrunt cu o problema destul de comuna adolescentilor, lipsa banilor. Am nevoie de bani, însă părinții nu prea imi dau, job part time nu pot avea deoarece nu am timp, liceul imi ocupa tot timpul. Cu toate astea vreau si eu o metoda prin care pot face bani, pe internet sau oricum. Mentionez ca nu prea am ce sa vand ca sa fac bani. Cel mai bun raspuns primeste funda, multumesc!

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ajuti pcazional diferite persoane la diferite activitati.
In perioada vacantei de vara te poti angaja la o constructie ca ajutor necalificat, unde salariul minim net garantat este de peste 2400 lei lunar. Ai si avantajul de a invata notiuni de baza din consdtructii, ceea ce poate sa te ajute sa economisesti multi bani in viata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce stii sa faci pentru banii aia?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):

Cred că nu ai înțeles întrebarea lui.
Tocmai asta a întrebat. Ce ar putea să facă el pentru bani? Iar mai apoi își dă seama dacă poate face ceva pentru a obține bani.
Tu îl întrebi exact ceea ce vrea să afle. laughing

| laSoledad a răspuns (pentru Kevinn2000):

Gresit. Una e sa cauti metode/ocazii de a face bani si alta sunt aptitudinile si cunostintele care iti aduc banii. Baiatul ne-a intrebat de metode de facut bani, insa are si aptitudinile necesare care sa genereze acei bani la varsta lui? Ce stie sa faca pentru a primi acei bani?

| suntserios a răspuns (pentru Kevinn2000):

El a intrebat o metoda sa faca bani. Daca eu ii zic sa se apuce se programare si el habar nu are programare il ajut?

| Kevinn2000 a răspuns (pentru laSoledad):

Păi el caută niște idei de a face bani... După ce află câteva idei, cred că își dă seama singur dacă poate să facă acel ceva pentru bani.
Asta e și ideea. Nu are idei de a face bani. Dacă i s-ar înșira mai multe idei, evident că și-ar da seama dacă e bun la a face acel ceva. Cred că am explicat de 2 ori același lucru, da nu contează, mă grăbesc rolling on the floor

| Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):

Nu îl ajuți dacă nu știe, dar sunt convins că el așteaptă mai multe răspunsuri până când găsește un răspuns bun, în care cineva îi spune ce ar putea să facă pentru bani, iar el consideră că se pricepe la acel ceva.
Dacă îl întrebi ce știe să facă pentru acei bani, nu o să-ți răspundă, cel mai probabil, deoarece nu știe ce să-ți răspundă, pentru că el fix asta caută. Nu are idei, știu din propria experiență.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):

Dacă i-ai înșira mai multe metode de a face bani fiind minor, iar la final i-ai fi spus | alege ceea ce crezi tu că ți se potrivește și la care te pricepi |, cu siguranță l-ai fi ajutat mai mult.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):

Dacă i-ai înșira mai multe metode de a face bani fiind minor, iar la final i-ai fi spus | alege ceea ce crezi tu că ți se potrivește și la care te pricepi | cu siguranță l-ai fi ajutat mai mult.

| suntserios a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ma bucur ca i ai insirat tu si l ai ajutat... A stai, tu doar ai comentata aiurea

| Kevinn2000 a răspuns (pentru suntserios):

Deja s-au spus acele metode pe care le aveam în minte.
Și n-am comentat aiurea, doar ți-am atras atenția să nu mai lași acest răspuns și la alții, pentru că nu îl ajută cu nimic.
Am mai văzut acest răspuns din partea ta mai demult la altă persoană...
Tu ești cel care a comentat aiurea...

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu îți găsești ceva part time nu prea ai șanse să faci bani.

| laSoledad a răspuns:

Daca crezi ca liceul iti ocupa tot timpul, e o exagerare si inseamna ca nu stii inca sa-ti administrezi cum se cuvine timpul. Sa vezi in facultate ce program greoi o sa ai. Si pe langa orarul de la facultate, va trebui sa introduci in program si practica de specialitate obligatorie. Sa vezi atunci cum storci fiecare ora din zi ba pentru facultate, ba pentru practica, ba pentru teme si proiecte, ba pentru somn. Atunci vei avea intr-adevar ziua full, insa in liceu, tare mi-e greu sa cred ca ai o zi full productiva. Asa ca mai taie cateva ore din zi cu statul aiurea pe net si dedica-le unui part-time job. Cand vine vara, baga-te pe norma intreaga, daca gasesti. Si asa, in cateva luni, iti faci banutii tai. Daca ai un scop precis pentru care vrei banii aia, ei bine, ar cam trebui sa incepi sa depui ceva efort pentru ei. Astfel, vei vedea cu alti ochi primitul banilor.

| Gaby212 a răspuns:

Daca parintii iti asigura adapost, hrana si toate cele necesare...Pentru ce vrei tu bani, baietel? Vrei sa-ti cumperi tigara electonica sau mai stiu eu ce tampenii?

| Aube a răspuns:

Si de ce ai avea tu nevoie de bani, atata timp cat locuiesti cu parintii si ti se asigura totul? Ai o locuinta, mancare, caldura, haine, nu platesti tu intretinerea ori impozitele, rechizitele pentru scoala si... multe mofturi. Parintii "nu prea iti dau". Deci, tot primesti. De ce ti-ar trebui mai mult?

| GopnikulBogdan a răspuns:

Salut. Și eu am aceiași problemă și anul ăsta termin pe 10-15 iunie. O să muncesc program normal sau part time. Succes

| DePeTarnave a răspuns:

Trebuie sa ai 18 ani, nu poti face nimic legal pe internet din care sa castigi bani. sau apucate de Youtube daca ai talent cred ca e singura varianta!

| Irinadarian a răspuns:

Eventual iti poti face o pagina pe care poti vinde hainele nepurtate, care ti au ramas mici.