| Okkultist a întrebat:

Salut TPU
De curiozitate va intreb, casele de schimb valutar private respectiv bancile accepta moneda euro pentru schimb in lei?
Ma refer aici la moneda de metal/
Daca da, care ar fi suma minima si decare monede accepta? (pana in cat )
Problema este ca am 80 de euro monede si nu mai stiu pe unde sa-i pun.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stiam ca bancile mari accepta schimbarea, de ex. BCR, BRD-GSG, Raiffeisen, Transilvania.
Du-te la o unitate a acestor banci. Nu cred ca este limita de suma.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci la o banca, ii ceri sa ti-i schimbe si te vor refuza. Ii inregistrezi refuzul si-i reclami la ANPC. A doua zi te duci iar si iar ii reclami si asa pana unul din voi se satura.
Mai buna ar fi ideea cu unul care mege in strainatate sa ti-i schimbe acolo.

| Okkultist explică (pentru Salontanul):

laughing rolling on the floor

| Salontanul a răspuns (pentru Okkultist):

Degeaba razi. Legal ar trebui sa primeasca. In realitate nu primesc. http://www.realitatea.net/......12832.html

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce spune Ioandelasal nu este adevarat. Am lucrat la toate aceste banci. Nu primesc monede. http://www.realitatea.net/......12832.html

| claaau a răspuns:

La schimb valutar iti schimba 1 euro moneda cu suma de 3 lei.