| JustMeForever3 a întrebat:

Detin o suma maricica de bani si as vrea sa ma ocup cu imprumuturi pentru persoane fizice.Credeti ca este rentabil asa ceva si cam care ar fi dobanda maxima legala pe care pot sa o cer?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poti face asta ca persoana fizica, trebuie sa ai o firma, cel putin IFN (Institutie Financiara Nebancara).

| JustMeForever3 explică (pentru Ioandelasal):

Daca faci legal, la un notar crede-ma ca se poate.winking

| Ioandelasal a răspuns (pentru JustMeForever3):

Se poate sa o faci dar de foarte putine ori si nu ca indeletnicire, astfel esti camatr si poti fi acuzat si de evaziune fiscala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dobanda legala e zero, pentru ca tu ca persoana fizica nu pot imprumuta bani... se numeste camatarie

| JustMeForever3 explică (pentru suntserios):

Ok,dar fara dobanda pot imprumuta bani, nu? Adica pot incheia un contract la notar cum ca i-am imprumutat respectivei persoane o suma de bani, nu?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Iar dupa ce-i imprumuti: tot tu sa umbli prin instante pentru recuperarea imprumutului; halal afacere, Coane Spirache

| suntserios a răspuns (pentru JustMeForever3):

Asta poti... da nu mai e o afacere

| JustMeForever3 explică (pentru suntserios):

M-am gandit eu la o metoda prin care sa o fac sa fiewinking

| aimullah123 a răspuns:

Mai bine o investesti in ceva in care te pricepi tu. Iar daca nu te pricepi la nimic inca pentru ca nu ai lucrat 10-20 de ani in ceva, eu zic sa pastrezi banii si sa ii folosesti cand stii sigur pe ce.