| BuGz a întrebat:

Salut utilizatori!
am 24 ani si doresc sa imi deschid o sala de internet.
am locul cumparat ( o fosta sala ) si calculatoarele!
As vrea sa stiu de ce autorizatii / acte am nevoie ca sa fie o afacere legala
Multumesc frumos!
Funda + Vote!

Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

Buna!
Iti poti deschide in prima faza un PFA. Nu ti-as recomanda sa incepi cu SRL intrucat nu stii cum vor merge treburile.
Formalitatile pentru deschiderea unui PFA nu sunt foarte complexe, insa daca nu ai mai facut asta pana acum iti va fi greu, asa incat ti-as recomanda sa apelezi la serviciile unui consilier juridic, care pentru o suma modica (200-250 RON) face toata treaba in locul tau.
Ceea ce trebuie sa faci tu pentru inceput este sa gasesti codul CAEN pentru firma (obiectul activitatii). Atentie mare ca pentru PFA, codul CAEN trebuie sa aiba legatura cu studiile sau cu experienta ta profesionala. Daca nu au legatura, atunci va trebui sa te orientezi spre un SRL.

Mult succes!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Treaba cu PFA e varianta buna, insa ai grija, asa cum ti a spus si Andra cu respectivul cod caen, e complicat. sunt mai multe categorii plata la norma sau la profit.

plus ca sa fie legal trebuie sa ai licente pentru orice soft folosesti la calculatoare

| Dadana a răspuns:

Sigur te-ai gandit bine? Salile de internet mergeau acum 10-15 ani, acum toata lumea are net acasa, de ce s-ar mai duce cineva la sala? Daca as fi in locul tau m-as gandi sa o inchiriez, e mult mai sigur decat ceea ce vrei tu sa faci...

| Palliu_Maria_1966 a răspuns:

Www.echipatineretii.ro
ion.palliu@gmail.com