| Ionutdumii a întrebat:

Salutare! Aș avea mare nevoie de ajutorul vostru, doresc să îmi deschid o afacere eu având 19 ani. Ceva de început ușor și ne având nevoie de multe autorizații, până în suma 15.000 euro.

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce experienta ai tu la 19 ani si de unde ai 15000 Euro la 19 ani? I ti dau părintii ca de credit bancar nu poate fi vorba nu i ti dă banca niciun leu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există nimic ușor. Unnde locuiești, oraș, comună? Care va fi rolul tău în afacere?

| Ionutdumii explică (pentru sadrian46):

București, Eu aș putea să fiu și angajat în afacerea mea fără probleme

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu în locul tau aș face un magazin second-hand, aproximativ 1000 euro laughing hai puțin mai mult daca îl faci puțin cochet, îl ai într-un oraș mai mare, ai marfă mai de calitate și îi faci publicitate bună / un magazin online. E o chestie destul de la modă, intră pe TikTok și caută "second hand haul Romania".

Cafenele, cofetarii, fast-food-uri, astea cer investiții mai mari de 20k, mult mai mari, gândește-te că un aparat de cafea e 5000 euro numai și nu poți să bagi orice chinezărie in magazin, ai nevoie de aprobări, avize etc. Cunosc pe cineva care de jumătate de an se chinuie să își deschidă restaurantul pentru că încă nu a primit niște semnături și nu o să deschidă prea curând oricum, pentru că nu găsesc bucătar care sa stea pe minimul pe economie câteva luni...
Nu e așa ușor, din astea faci când ai minim 50k euro, ai o idee chiar inedită, ești poziționat bine pe hartă etc.
Mai câștigat ești daca îți faci tarabă in piața decât cafenea și ce s-a mai zis pe aici laughing

Sirius zice bine, dar orice ai face, înainte să deschizi SRL, mai bine vorbești cu o contabilă, un avocat, studiezi piata, vezi pentru ce există cerere, nu te arunci în cap cu prima idee care-ți vine.

| Lukasssz a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa deschizi un fast food pentru ca e la mare cautare in zilele noastre, mai ales daca stai intr-un oras mare.

| Ionutdumii explică (pentru Lukasssz):

La asta mă gândeam și eu… sau un magazin sau o covrigărie

| siriusblack98 a răspuns:

Puștiule, lasă fast food/covrigărie/restaurant/cafenele/magazine alimentare că la astea e cea mai mare bătaie de cap, controale, amenzi, achiziții, birocrație și acte necesare. Iar tu la 19 ani și cu numai 15k euro ești direct mâncat de viu de prima instituție publică de care o să te lovești. Vrei afacere? Caută frumos un furnizor cât mai ieftin pentru produse neperisabile și deschide un magazin online. Apoi poți să investești puțin în reclamă. La tipul ăsta de afacere scapi și cu 3k euro și poți ajunge să faci mai mult decât cei cu un magazin fizic. Primul pas este înființarea unui SRL. Pasul 2 să cauți contabil. Pasul 3 să faci magazinul online. Toate astea după ce ți-ai făcut planul de afacere.

| Ionutdumii explică (pentru siriusblack98):

Mulțumesc enorm pentru sfat o să-l iau în considerare!

| dinaprilie a răspuns:

Sunt doua "chestiuni" in afaceri. Prima si cea mai usoara este sa faci ceva ce te pricepi si a doua spune ca nu conteaza ce vinzi/faci tu ci ce se cere.

| Ionutdumii explică (pentru dinaprilie):

Eu aș vrea puțin din amândouă să le combin

| NunuNini a răspuns:

O sera pentru legume.

| Feitan a răspuns:

Poti incerca sa accesezi fonduri europene, sau sa cumperi francize (afaceri care deja functioneaza ), de 15.000 euro cred ca poti deschide maxim o cafenea.

| Dobrinx a răspuns:

Cu suma asta iti recomand sa incepi in Dropshipping. Cauti cursuri gratuite insa sunt si cursuri cu ceva bani, dar care te ajuta foarte mult.

Este mult mai usor sa te axezi acum pe o afacere online deoarece nu ai batai de cap cu angajati, spatiu de depozitare etc.

Uite aici un curs gratuit... acorda-i mare atentie, si daca consideri ca este bun poti sa si cuperi varianta cu bani pentru mai multe informatii [ cursul nu este al meu ] :

file:///C:/Users/dj_do/Downloads/Cum_sa_incepi_dropshipping_in_2021_eBook_Gratuit_-_Andrei_Valentin.pdf

Daca nu merge asta cauta simplu Ebook gratuit Andrei Valentin pe yt...si de acolo te descurci

De ce sa incepi in dropshipping? Simplu, faci treaba din fata calculatorului, poti sa iti schimbi produsul oricand vrei, si castigi in functie de dedicarea ta.

Ca sa fac un calcul aproximativ, eu zic, cu suma de 7, 000 euro iti ajunge sa investesti atat in afacerea in sine cat si in dezvoltarea proprie, asta tine de a plati un curs pentru a invata ceva esential.

Este bine sa te informezi foarte bine inainte de a incepe in ceva, deoarece daca nu esti pregatit si tu crezi ca banii sunt singura necesitate, nu vei avea succes.

Daca vrei o afacere fizica, trebuie sa te duci pe ceva ce tu stii sa faci. Pentru ca exista concurenta, competitie. Trebuie sa studiezi piata. Daca tu vrei sa deschizi o gogoserie, dar in orasul tau mai sunt 3 astfel de afaceri probabil nu merge.

Antreprenoriatul se bazeaza pe un singur lucru, foarte important, : Cererea mai mare decat oferta.

Asta inseamna ca daca un magazin are nevoie de x kg/luna de mere, iar contractele lui ii aduc numai 50% din aceasta cantitate, inseamna ca el mai are nevoie de inca 50% deci inseamna ca exista Cerere.

Si aici apari tu, cu oferta. Cam asa functioneaza... Am scris cam mult big grin

Inca ceva, daca vrei sa incepi o afacere in format fizic...ar fi ok sa angajezi, cu costuri mici, un consultant intr-un astfel de domeniu.

Bafta! big grin

| Ionutdumii explică (pentru Dobrinx):

Mulțumesc enorm! O să iau în considerare tot ce mi-ai spus, mulțumesc încă odată!