| M1989 a întrebat:

Sunt de o luna jumatate in Germania,pana sa ajung sa am acest loc de munca, sunam la diferite anunturi cu angajari pe teritoriul Germaniei, cert este ca am trimis poza cartii de identitate la 2-3 asa zis angajatori. Credeti ca poate folosi cartea de identitate pe viitor pentru a contracta credite online pe numele de pe teritoriul Germaniei? Multumesc!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să primești credite bancare, trebuie să dovedești o sursă de venituri și un loc de muncă stabil pe termen lung, oriunde în lume. Ori cu statutul de muncitor sezonier acolo, nu cartea de identitate care indică cetățenie română va fi impedimentul obținerii unui credit, ci celelalte condiții de îndeplinit.

| M1989 explică (pentru sadrian46):

Din fericire nu lucru sezonier, lucrez intr-o fabrica auto

| sadrian46 a răspuns (pentru M1989):

În acest caz, cartea ta de identitate, buletinul este actul de identificare personală. Oriunde în UE te poți identifica cu acesta, și pentru solicitarea unui credit online.

| M1989 explică (pentru sadrian46):

Exact la asta ma gandeam si eu ca oricine are o poza cu o carte de identitate poate incerca sa acceseze un credit online.

| Catalin77945 a răspuns:

Nu sunt sigur, dar daca sa zicem ca ar putea folosi sa faca asta, cred ca ar trebui sa iei niste masuri sau cv

| M1989 explică (pentru Catalin77945):

Nu stiu, daca ar putea face asta, legal este caz de puscarie. Dar am vazut la stiri ca sunt care au facut chestia asta in Austria cu carti de identitate false, si m-am gandit ca de ce nu ar incerca sa faca cineva si de pe numele meu daca tot au poza carti mele de identitate.