| Damon217 a întrebat:

Sunt in Anglia și aș dori să știu cum as putea sa îmi recuperez taxele prin intermediul UTR. Am văzut că mulți fac asta dar nimeni nu vorbește. Mă poate ajuta cineva? Mulțumesc!

1 răspuns:
| BlogdeInstalatii a răspuns:

Nu este posibila recuperarea integrală a taxelor, inclusiv a National Insurance Number.
Tot ce se poate recupera LEGAL este numai porțiunea plătită în plus din Income Tax (numită şi pay tax), și din CIS tax, adică cei care lucrează în construcții. Întotdeauna se ține cont de pragul de impozitare, HMRC nu face diferența între cineva care rămâne să lucreze în Marea Britanie și altcineva care decide să plece DEFINITIV de aici.
Recuperarea de National Insurance se baza pe o escrocherie.