| Dana2103 a întrebat:

Pot sa aduc medicamente din strainatate si sa le vand aici?
Este riscant sa vinzi medicamente online daca nu esti farmacist/fara autorizatie?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Farmacistul raspunde ca medicamentele vandute sunt originale, chiar contin ce scrie pe ele.

Tu nu ai cum sa garantezi asta, asa ca daca-ti moare un client, Politia va face cercetari si vei intra la puscarie.

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti in mod legal. Daca faci asta si te prind te pot acuza de 2 infractiuni: exercitarea unei profesii fara autorizatie si evaziune fiscala.
Pentru a fi in legalitate ar trebui sa infiintezi o firma cu acest obiect de activitate.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Dar cei de pe olx care vand pastile sau alte produse fara autorizatie nu incalca prima lege?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Nu stiu cum o fac, nu ma intereseaza subiectul.
Daca o persoana sau mai multe incalca legea crezi ca este permis sa o incalcam toti?

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Nu este permis sa o incalce nimeni in teorie. Dar legea de asta este si data. Unii sa o incalce,altii sa o respecte. Cei care o respecta stau fara griji,cei care nu, stiu mereu ca trebuie sa si asume un risc. Nu putem fi controlati non stop. Asta e si ideea. Cine vrea sa fie in rand cu lumea, este, cine nu, la puscarie.

| Frank51 a răspuns:

Hoțul neprins... vorba aia.

| siriusblack98 a răspuns:

Legal nu este dar ai si tu grija cum faci. Sa nu vinzi online ca te prind astia imediat. Daca totusi o faci, foloseste browserul Tor. Este mai sigur sa o faci de pe acel browser dar sa nu te intalnesti cu persoana care cumpara. Trimiti prin posta/curier.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e vorba ca e riscant ci ca e ilegal

| Dana2103 explică (pentru Furnicuta000):

Pai si daca e ilegal nu exista si risc?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Dana2103):

Sunt oameni inconstienti pe lumea asta. Daca ii dai unuia niste cutii de Xanax ca asa vrea el si crede ca are nevoie desi nu e consultat de un psihiatru, poti sa il ai pe constiinta. E stupid sa zici ca e vina lui ca el cumpara. Da, cumpara dar si cine vinde e inconstient.
Daca vrei sa vinzi Paracetamol sau altceva care oricum se vinde fara reteta, vinde-le, dar nu stiu cati bani ai putea face din asta

| Dana2103 explică (pentru Furnicuta000):

Nu,nu este inconstient. Stie foarte bine ca risca sa fie privat de libertate. Cel care ia xanax fara sa aiba nevoie doar se drogheaza. Oricum se drogheaza cu fel si fel de substante oamenii.

| WhiteLife a răspuns:

Si daca le ia cineva si face soc anafilactic ce faci? Poti sa-ti asumi raspunderea de a da medicamente fara cunostinte? Daca i se intampla ceva omului, vina va fi a ta.

| Dana2103 explică (pentru WhiteLife):

Hai sa nu exageram. Nu te pune nimeni sa cumperi daca esti nesigur. E corpul tau, deci grija ta. Daca se otraveste, nu l am otravit eu, caci nu asta mi era intentia, nu l-am pus in situatia de a inghiti o substanta fara voia lui sau fara sa stie.

| Dana2103 explică (pentru WhiteLife):

Dar cei ce vand steroizi pastile/injectii, care sunt interzise si contrafacute, cum de elibereaza factura? Cu ajutorul curieratului nu?
Ei folosesc tor? Se ascund?

| WhiteLife a răspuns (pentru Dana2103):

E raspunderea lor. Nu ai idee cati vin in farmacie si cer antibiotice pe care nu le-au mai luat si nu au idee daca sunt alergici sau nu. Sau le cer pentru copii si vor sa le dea aceeasi doza ca pentru adulti. Multi sunt iresponsabili si iau si ei ce le spun prietenii. Cunostintele medicale nu se predau la scoala, asa incat fiecare sa stie ce cumpara/ce are nevoie. E destul sa citeasca pe net ca au nu stiu ce boala si oricat incerci sa le explici dupa ca tratamentul respectiv le face mai mult rau decat bine, tot pe a lor o tin.

| Dana2103 explică (pentru WhiteLife):

Asta nu este problema mea. Cine vrea sa si faca rau, isi face in orice fel. Cine crede ca isi face bine neavand cunostinte, o face pe riscul lor.

| WhiteLife a răspuns (pentru Dana2103):

Atata timp cat tu eliberezi, ai o parte din raspundere. Sunt cazuri de farmacisti care s-au ales cu dosar penal pentru ca au eliberat anumite medicamente fara reteta, omul a ajuns acasa, le-a inghitit cu alcool sau mai stiu eu ce combinatii si aia a fost. Sau le ridica altcineva decat persoana care are tratamentul si le ia el. Daca se ajunge asa departe nu va fi un singur om vinovat (sunt exemple duse la extreme, dar este o responsabilitate) big grin

| Dana2103 explică (pentru WhiteLife):

Farmacistul stie deja care este rolul lui acolo si ca el nu este un vanzator sau medic. Cat despre aia care fac fel de fel de combinatii, despre ce vorbim? Cine vrea boala sau moarte si o cauta cu sau fara ajutor. Cum de altii pot fi responsabili de ei? Responsabilitatea incepe cu tine.

| JicaContra a răspuns:

Nu e ilegal numai sa le vinzi, e ilegal si sa treci granita cu prea multe medicamente!

| ValentinGabi a răspuns:

E ilegal si poti ajunge la pușcărie, ai mare grijă nu te juca cu libertatea ta..mai bine îți găsești ceva de muncă stabil