| Alex200220175037157 a întrebat:

Salut tuturor, am ceva bani pusi de o parte si ma bate gandul sa investesc intr-o fabrica de peleti sau brichete, una din ele.
As avea nevoie de o parere de la cineva care stie ce zice. Ofer funda, multumesc mult

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Eu zic mai degrabă să călătorești pe bani aia și să vezi cat mai multe locuri.
Și în România nu prea este indicat să investești într-o afacere, din cauza birocrației și a fiscalității greoaie e foarte greu să îți faci o afacere, nu vreau sa te descurajez dar asta e realitatea din țara noastră.
Oricum, e de lăudat planul și intenția ta.Fiecare om care vrea să facă ceva in tara asta trebuie apreciat și ajutat.
Așa că felicitări!

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Vrei sa facio afaceri si tiai si gasit locul unde sa intrebi TPU laughing esti tare de tot si tu.
Mergi si fa un studiu de piata, ori pune pe careva ce se ocupa cu asa ceva.
Cauta vezi mai sunt fabrici de genul asta? Oamenii cumpara si cit, ori citi oameni au centrala pe peleti.Eu din ce stiu,cunoscuti,au luat centrala pe peleti,acum zic ca o arunca si ia una normala laughing

Treb sa stii de unde iei materia prima,trebuie sa cunosti cita marfa se cere pe piata,trebuie sa stii cit se produce la ora asta si etc.

De fabricat e usor,dar cui vinzi,aici e problema, asta e partea cea mai grea, vinzarea, desi unia cred ca e floare la ureche si ca trebuie doara sa produci.
Daca produci si nai cui vinde, dai faliment, pierzi banii.Viitorul nu-s centralele pe peteli,is cele electrice si pe gaz,deci parerea mea,nu-i o investitie buna.

Cauta sa faci altceva.Fa ceva chiar daca se mai face,dar tu sa fii in virf calitativ,liumea sa cajte ce faci tu,chiar daca pioata colcaie de acea marfa,daca a ta este de foarte buna calitate,oamenii o vor cauta.
Ce anume sa faci? Un parfum sa bata orice alt parfum de pe piata la ora asta laughing desi in domeniul asta e grav de tot.

Ceva mai usor? Gemjuri,dulceata,compoturi,dar nu ce este pe piata la ora asta,is numa stifturi,numa chestii slab calitativ.

De astea ghivece,bulioane zacusca laughing eu am incercat toate brandurile,is praf,astea romanesti is praf toate,nu stiu cum de fac asemenea magarii.
Paina si omu acasa face o zacusca mai buna,o vinata mai buna,un gem mai bun.

Nisti produsele straine nu-s cine stie ce,rar gasesti si la straini ce am zis eu calitativ.

Asta mi-a venit acu in minte.
Dar te poti gindi si la altceva,cauti pe piata sa vezi care produse is slab calitativ,iar tu daca stii ca poti face ceva f bun si la pret mic,atunci dai lovitura.
Omaenii au incepout deja sa caute calitate mai mult,incet incet numarul lor creste.

Brichete pentru foc fac combinatele siderurgice, aia au materia prima, tu nu cred ca poti face mai ieftin ca aia.
Peleti ai nevoie de materie prima, in RO oamenii nu prea cultiva materiale ce ar fi tie necesare, deci o sa gasesti mai greu, cei care deja fabrica iau ei materia prima.

| LoveSleep a răspuns:

Niciuna.

| Sophieka a răspuns:

Ce mai idei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu gasesti aici pe nimeni care sa stie ce zice. Cei care fac afaceri nu stau pe TPU.

Cel care zice ca nu recomanda sa deschizi o afacere in Romania : Are experienta cu deschisul de afaceri in Romania? Si cu deschisul de afaceri in alta tara? Ca sa poti trage o concluzie?

Sunt foarte multe afaceri, ba sunt afaceri care te ajuta sa ti deschizi o afacere rapid daca nu vrei sa o faci tu singur.

Afacerea cu peleti e o idee buna, concurenta nu e inca mare.
Poate ai vazut la imperiul leilor ca o afacere similara a primit ivestitii.

| AlexandrulS a răspuns:

Ce tampenii mai spun oamenii in comentarii... nu asculta astfel de oameni. Daca doresti sa incepi o afacere trebuie sa iei in calcul multe, si sa ai bani peste cat ar face investitia totala. Spatiul in care o sa iti desfasori activitatea, materie prima, etc. Afacerea asta nu este de neglijat pentru ca se importa extrem de mult din rusia si ucraina si cum in momentul asta nu mai aduce nimeni din aceste tari cel mai probabil este o cerere mare dar nu prea este oferta pe piata. Intereseaza-te bine inainte sa incepi si asigura-te ca ai bani suficienti. Bafta!

| Bronson1 a răspuns:

Daca poti colabora cu niste ateliere care sa iti lase rumegusul pe care de altfel il arunca, ti s-ar renta sa faci la negru peleti, pe care sa il vinzi prin cunostinte. Aici ma refer la achizitia unui aparat de facut peleti, si sa faci tu manual, fara angajati, fara facturi si altele si sa le vinzi la sate, prin cunostinte.

Sunt persoane care lucreaza pe strung care arunca 4-5 saci de rumegus saptamana.

Sa iti faci fabrica efectiv, nu se renteaza in tara.