| Sandu3 a întrebat:

Salut tuturor! Am doua mici întrebări.Prima este dacă un card de debit costă ceva sau sunt doar costurile de administrare ulterioare? A doua întrebare ar fi dacă acest card de debit îl asociez Pay Pal, această operațiune o face banca la solicitarea mea sau se face ulterior de către mine? Pentru că asta aș dori, un card asociat Pay Pal și nu știu dacă e cu titlu gratuit și dacă face banca asocierea sau eu.Astept răspuns, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

In general nu costa, insa comisioanele si abonamentele bancare variaza la fiecare banca, printre cele ma ieftine si cu servici bune sunt (mai ales) ING, urmat (cu greu) de BT
printre cele mai scumpe sunt BCR si Raiffeisen

eu l-a ING mi-as face card... PUNCT!

PayPal e un serviciu cu care banca nu are nici o treaba (adica nu te duci la banca sa faci ceva cu PayPal) ci caruia ii bagi cardul tau, dupa care prin el poti sa faci plati si sa primesti bani... este pe gratis si TU faci asocierea (cum am spus mai sus)

| Sandu3 explică (pentru Bizon95):

Multumesc de raspuns in primul rand.Am avut acum vreun an un card de debit de la Unicredit la care am renuntat si la care costul de administrare al cardului+cont erau de 5 lei pe luna.Sa inteleg ca la ING ar fi cam tot aceeasi valoare?

| Bizon95 a răspuns (pentru Sandu3):

Trebuie sa iei oferta detaliata
au foarte multe chestii care sunt chiar gratis, am impresia ca si costul de administrare, insa alte chestii care dor cum ar fi: comisioane 0 la plati, comisioane 0 la retrageri in numerar si chiar la retrageri in numerar de la bancomatele altor banci

insa, studiaza oferta, eu personal nu as avea incredere in nimeni cand e vorba de banii mei si as verfica si reverifica inainte de a folosi sfaturile bancare ale altora (as lua oferta si as citi cu atentie tot, tot), cu atat mai mult cu cat nu suntem cei mai buni prieteni IRL (in care sa ai incredere ca il cunosti de o viata) ci sunt un oarecare de pe un site, si deci nu am nici o responsabilitate oarecare in orice directie happy

3 răspunsuri:
| christine99 a răspuns:

Pentru card de debit se plateste un comision de administrare lunar, la PayPal iti faci cont tu separat si asociez cardul la contul respectiv.