| AidaIoana a întrebat:

Salut.Vreau sa imi deschid un magazin online pe baza produse IT, o sa cumpar domeniu.ro,web host, dar nu stiu sigur daca trebuie inscris la registrul comertului parca sau ceva de genu, adica cum ar fi creearea unei firme sau ceva de genu...nu stiu sigur daca este necesar.Rog sa ma ajuge cineva care stie. Mersi

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca trebuie sa ai o firma sau PF, trebuie sa declari veniturile, sa platesti taxe, sa eliberezi facturi ca orice magazin

| Magazin-Online_Alxit_1983 a răspuns:

Buna AidaIoana
Ca sa deschizi un magazin online i-ti trebuie o firma. Pe firma trebuie sa ai Codul CAEN 4791. Cu acest cod poti lucra exclusiv online, deci vei vinde doar pe internet prin intermediul acelui magazin. Eu te sfatuiesc sa mergi la Registrul Comertului si sa ceri informatii. Acolo vei afla exact ce ai de facut si cat te va costa. Mult succes in afacerehappy