| 0ZZI a întrebat:

Cam in ce suma imi iese inregistrarea si pornirea unui internet magazin? Fara aproximatii, mai concret cat si pe ce trebuie sa platesc.
Initial am cautat si aflat ca nu necesita o suma asa de mare dar am mai intrebat...
De la oameni care deja au facut firma(in alt domeniu, si e complicata situatia) am anumite date si vreau sa stiu cate din astea sunt necesare sau si corecte(ca pret) pentru un internet magazin:
2400 - registrul comertului
1400 - cod CAEN
1800 - la notar dreptul de semnatura si declaratia pe propria raspundere
1500/luna - medicina muncii
470 - 2 exctinctoare+cutia sanitara
300/luna - contabil
1200 - casa de marcat
300/luna - administrare
90/luna - gunoi
100/luna - deseuri periculoase
2100+2100 - salariu minim pentru minim 2 lucratori
50/luna - deparazitare
nemaivorbind de banii necesari pentru curierat si cumpararea marfii, reclama, site etc.

Cu cat mai multa informatie cu atat mai bine(de preferabil si resursa de unde v-ati interesat sau profesia daca va specializati pe)
Iti voi fi foarte recunoscător daca poti sa imi raspunzi complex la aceasta intrebare.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Din lista ta lipsesc "doar" elementele specifice unui magazin de internet! big grin
- ai nevoie de cel putin 2 calculatoare
- operatori pentru preluarea, gestionarea si expediarea comenzilor
- abonament internet cu IP fix
- spatiu de stocare server
- domeniu inregistrat
- site-ul web (interfata) de vanzare (name server)
- baze de date cu furnizori /marfuri /clienti
- personal pentru gestionarea /actualizarea bazelor de date
- mail server (pentru corespondenta si contact)
- contracte de furnizare pentru marfurile vandute
- personal care se ocupa de marketing /promovare /evidenta, coordonarea si urmarirea vanzarilor
- spatiu de depozitare intermediara (magazie) pentru stoc minim-necesar
- gestionar se depozit
- evidenta contabila permanenta (atat sintetic, cat si analitic)
- un manager bun, cu experienta in domeniul vanzarilor online

Deasemenea, trebuie sa ai si bani suficienti pentru acoperirea activitatii pentru cel putin 3 cicluri de vanzare.