| Sandu3 a întrebat:

Salut tuturor.M-am angajat de curand si angajatorul a considerat ca e mai bine sa scape de mine dupa 5 zile desi treaba incepuse sa mearga bine dupa aceasta scurta perioada de acomodare.Problema e urmatoarea.Intre timp mi-am facut cont la banca si urmeaza sa primesc un card de debit(luni sau marti) de pe care sa ridic(in 10 noiembrie)banii de pe aceste 5 zile lucrate.Am doua intrebari, totusi.Sa mai pastrez cardul dupa 10 noiembrie sau sa-l anulez,pe acesta urmand sa nu mai intre alti bani? Si a doua intrebare este:acest card stand degeaba poate luni intregi pana voi gasi alt job, voi plati o taxa sau ceva asemanator? Ma gandesc ca daca sta degeaba o sa mi se spuna la un moment dat...vezi ca ai o suma de plata din cauza ca n-ai anulat contul si cardul desi nu mai intrau bani.Nu stiu ce sa fac, acum.Scot banii si anulez contul si cardul sau daca nu implica costuri, stau pe loc.Ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Rotazi a răspuns:

Exista un comision de intretinere cont. Te vei trezi cu datorii. Daca nu mai incasezi bani, inchide contul.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai spus la ce banca este cardul. La Banca Transilvania, de exemplu, n-are comision pe cont. Uita-te pe aici la comisioane administrare cont: http://bit.ly/2EK0uYy

| darrio2007 a răspuns:

Esti sigur ca ai sa vezi banii pe zilele alea?

| dannyel86 a răspuns:

Asteapta o perioada, sa vezi daca te poti angaja. Contul bancar si cardul nu sunt legate de jobul pe care l-ai avut. Eu sper totusi ca vei gasi un loc de munca cat de curand, astfel incat sa poti primi salariu pe contul deja creat. Nu lua decizii pripite, caci nu stii in ce directie va evolua viata ta.

| Lioana a răspuns:

Depinde la ce banca ai contul si ce fel de cont e. Anterior unele banci percepeau comisioane pe contul cu card chiar daca nu faceai nici o operatiune. Dar comisioanele se luau din banii de pe card. Nu stiu daca se putea sa intre pe minus. Acum s-au mai schimbat lucrurile. Stiu ca unele banci care aveau acele comisioane le-au eliminat. Citeste si tu contractul pe care l-ai semnat. Acolo trebuie sa scrie despre comisioanele aplicate.
S-ar putea sa-ti poti pastra contul fara alte taxe.
Teoretic cardul de debit n-ar trebui sub nici o forma sa intre pe minus.