| ilie05 a întrebat:

vreau sa fac un schimb de telefoane pe trendzone.ro si sint nevoit sa trimit eu primul. nu stiu ce metoda sa aleg, poate prin posta romana? cum functioneaza acesta schema de schimb prin posta ca sa fiu singur ca numi voi perde telefonul dar si persoana cealalta sa mi-l trimita pe al ei. cel cemi explica amanuntit procesul primeste funda. merci!

Răspuns Câştigător
| bolunducu a răspuns:

Sincer...nu ai nici o garantie. mergi pe risc daca faci chestia asta. ai putea eventual sa apelezi la ceva firma de curierat: fan curier, urgen curier, nemo express etc. si sa trimiti pachetul cu verificare si la randul lui ( destinatarul ) sa il trimita si el cu verificare. mai poti vorbi si cu soferul care merge in orasul respectiv, ii explici cum sta treaba si eventual ii zici ca ii dai un poc de tigari sau ceva de genu. prin posta romana sincer nu m-as risca numai daca cunosc persoana la care vreau sa trimit pachetul plus ca dureaza o "vesnicie" pana sa primesti si pachetul inapoi.

ai putea vorbi cu persoana cu care vrei sa faci schimb sa puneti amandoi o suma la ramburs. o suma cat sa iti acopere telefonul in caz de ceva si el la randul lui sa puna aceiasi suma la ramburs. adica:

tu trimiti telefonul cu plata ramburs de 200 lei sa zicem. el ca sa ridice telefonul merge cu 200 de lei iar cand pune telefonul pentru tine pune si el aceiasi suma la ramburs ca sa isi recapete banii. aici amandoi pierdeti in jur de 6 lei. adica transportul.

sper ca ai inteles ce vreau sa zic si sper ca ti-am fost de folosbig grin...o seara bunawinking

1 răspuns:
| Maria_7245 a răspuns:

Eu zic ca mai bine nustraight face
la ce fel de oameni sunt in ziua de azioh go on
ii teapa sigur!