| Shadowcrown a întrebat:

Salutare, am lucrat pana acum aproape o luna la o firma a de curierat la serviciul clienti si mi-am dat demisia fiindca intervenise ceva si nu ma mai puteam duce, problema este ca eu nu mi-am dat demisia cu preaviz, problema a aparut in ziua in care ma duceam la munca si in ziua aia mi-am dat si demisia, in fine. Sefa de acolo a spus ca eu o sa iau banii pe data de 8 aprilie, iar cand mi-am dat eu demisia era 14 si urma sa iau salariul pe 23 cum ar veni, dar trebuia sa-i iau pe 8 cand era lichidarea, problema este ca mie nu mi-a venit nici un ban pe card.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lichidarea se face pentru a calcula diferentele de datorii dintre angajator si fostul angajat.
Se verifica integritatea inventarului predat, datoriile fostului angajat etc, iar sumele datorate cumulate se scad din obligatiile salariale al firmei catre persoana care pleaca din firma. Suma rezultata i se va comunica in scris fostului angajat, care semneaza si el spre luare in cunostinta.
La sfarsit se fac platile sau se incaseaza datoriile spre firma.

Ca urmare, mergi la firma personal, fiindca oricum va trebui sa semnezi lichidarea, iar banii ce ti se mai cuvin le ridici direct de la caseria /contabilitatea firmei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi azi la șefa aceea si stai de vorba cu ea, roagă o sa i ti spună de ce nu ti a bagat banii, dar nu te duce nervos si cu scandal, vorbeste i frumos ca o sa ai mai mult de cîstigat decat daca faci circ, adica scandal si țipete. O zi bună. Ieri a fost 8, si daca ieri ti a bagat banii poate spre seară, azi sau mîine îi vei primii, ca si banca pana face transferul dureaza.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut, mai mult curaj dragilor. Pai eu daca imi facea asta eram peste ei deja ii mancam de vii. Da niste telefoane sfatul meu sau du-te peste ei daca nu inteleg. Daca ai fost angajat legal cu acte-n regula atunci spune-le ca ii frigi daca nu0-ti dau banii, nu cred ca le convine sa le inchida firma pentru un salariu minim pe economie. Probabil sefa ti-a zis ca ti da banii dupa 8 cam asa se face, se mai intampla mici neintelegeri d-astea. Succes iti urez!