| Andy323 a întrebat:

Salutare, am o problema cu cei de la Fedex. Am comandat un stoc din china pana la noi in tara. Coletul a ajuns in depozitele lor. Dupa am primit un email cu toate actele necesare pe care trebuie sa le trimit legate de vama. Si nu inteleg ce inseamna acel DAP care trebuie sa apara pe factura furnizorului. Am cautat pe net exemple, am citit si pe internet si tot nu inteleg ce vrea de fapt. Bine inteles i-am spus si furnizorului si el a zis ca nu a mai intalnit asa ceva, cu toate ca nu sunt primul cumparator roman al lui. Ce sa fac, ce sa ii spun furnizorului sa adauge pe factura? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Roger645 a răspuns:

Daca transportul este platit pana la Sibiu, sa scrie DAP Sibiu. Numai tu si vanzatorul stiti pana unde e platit transportul. Dupa vamuire il aduce Fedex la Sibiu. Actele sunt cerute de vama si doar triate de Fedex sau alti transportatori. NU le da drumul daca au hibe, ca iti poti lua si amenzi de la vama, nu numai ca nu le elibereaza marfa. Nu crede gresit ca in alte locuri e altfel.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa este cand faci import de marfa internationala, trebuie sa ai acte doveditoare, certificate de caliatte samd. Vezi ca ti-a explicat Roger645 mai sus.

| Roger645 a răspuns:

Pe factura sa scrie: Delivery terms : DAP Bucuresti
Nu e scris pe factura, te refuza la vamuire.

adica Conditie de livrare, conform Incoterms: Delivery At Place ( transport platit din usa in usa pana in Bucuresti).
Cine iti vinde e cam amator, orice firma medie-mare stie ce sunt Incoterms: https://www.tnt.com/express/ro_ro/site/how-to/understand-incoterms.html
PS: Daca esti prima oara la vamuire, asta e doar inceputul. Pregateste-te mental si pentru alte 2-4 hibe.

| Andy323 explică (pentru Roger645):

In cazul in care doresc sa ajunga la sibiu trebuie sa apara DAP Sibiu?
Coletul a ajuns la depozitul din Timisoara

| Roger645 a răspuns (pentru Andy323):

Daca transportul este platit pana la Sibiu, sa scrie DAP Sibiu. Numai tu si vanzatorul stiti pana unde e platit transportul. Dupa vamuire il aduce Fedex la Sibiu. Actele sunt cerute de vama si doar triate de Fedex sau alti transportatori. NU le da drumul daca au hibe, ca iti poti lua si amenzi de la vama, nu numai ca nu le elibereaza marfa. Nu crede gresit ca in alte locuri e altfel.