| colceriu1808 a întrebat:

am de primit un colet din China(Hong Kong) prin DHL, coletul si transportul au fost amandoua complet gratuite, acum primesc email de la DHL ca trebuie sa le trimit coduri sau asa pentru vamuire, cum trebuie procedat daca eu nu am de platit vama cat timp coletul a fost gratuit si nu pot face dovada platii?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Le trimiți tot ce ți-au cerut.
Chiar dacă conținutul coletului e un cadou, acesta tot trebuie vămuit.

| colceriu1808 explică (pentru mihai69):

Si cum pot face dovada platii daca a fost cadou? Am mai avut colete cadou care mi-au ajuns la vama si doamnele de acolo mi-au spus ca nu trebuie platita vama daca nu pot face dovada platii

| mihai69 a răspuns (pentru colceriu1808):

Probabil nu erau colete prin DHL; ăștia au o politică diferită.
În calitate de comisionar vamal ei trebuie să meargă la vamă în locul tău și să facă vămuirea. Și vama le cere lor acele documente. Discută cu cineva din DHL, sigur au și o adresă de contact. Poți încerca și să trimiți o declarație pe proprie răspundere că tot ce conține coletul respectiv este gratuit / oferit cadou. Teoretic, ar trebui să fie ok. Dar cel mai bine e să iei direct cu ei legătura.