| dutuboss123 a întrebat:

Salutare! Am si eu o intrebare pentru cunoscatori. Am o linie de credit deschisa la Viva Credit de ceva timp insa cu toate acestea,am folosit.o doar in prima luna si am pus suma la loc fara a ma mai atinge de ea. Intrebarea mea este, in momentul in care doresc sa incetez contractul ar trebui sa platesc ceva in plus? Este vorba de o suma de 1300 de lei luata de la ei, dar in contractul lor scrie la sectiunea valoare totala platibila este de 5698 de lei pentru un DAE de 4084% cu o dobanda de 1.2% zi in cazul unei trageri totale pe un an de zile. Deci eu ar trebui sa platesc ceva in plus daca suma este la locul ei, de 1300 de lei, in momentul in care incetez contractul. Contractul este pe perioada nedeterminata, linie credit.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la bancă si intreaba i pe ei. Ei pun dobînzi mari ei ti au dat banii daca tu nu i ai cheltuit nu este vina lor sa fi sanatos, ei pun dobînzi.

| dutuboss123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pe mine ma intereseaza sa stiu daca suma de 5698 ar trebui platita sau nu, desi in contract scrie ca numai in cazul unei retrageri totale si rambursata lunar

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dutuboss123):

De aceea ti am spus sa mergi la banca, ei stiu cel mai bine, noi nu stim ce comisioane au ei dar suma este enormă, poate au gresit ei calculele.

| Ionutantohi31 a răspuns:

Atât timp cât suma este intacta pe cardul de cumpărături nu ți se percepe nici un fel de dobândă și referitor la închiderea contractului îl poți închide oricând atât timp cât nu ai restante fara nici un fel de cost

| Ionutantohi31 a răspuns:

Acei 5698:12=474 lei pe luna in decurs de un an atât timp cât tu nu rambursezi suma totală și dorești rate lunare, rata lunara respectivului tau credit este de 474 Ron la creditul de 1300 Ron dar tu atât timp cât creditul este intact pe cont nu trebuie sa plătești nimic

| Ionutantohi31 a răspuns:

Sa mai continui la ceea ce am inceput in cazul in care iei suma totală din cont și îi depui înapoi după o lună asta înseamnă că trebuie sa plătești suma totală de 1300+474 e simplu daca nu folosești nu platesti