| Alaanonim2k20 a întrebat:

Salut, am o nelamurire, in contractul meu de credit imi apare "Valoarea totala platibila, calculata in baza ipotezelor utilizate pentru determinarea DAE mentionate mai jos este de 6981.60" asta ar fi suma care trebuie sa o dau inapoi? Banii ce i-am cerut la credit sunt 3299 si rata lunara ar fi de 121, 36 lei, mi se pare mai mult de dublu ca ar trebui sa dau inapoi? Sau cat trebui sa dau inapoi? Poate nu am calculat eu bine insa mi se pare exagerat de mult sa dau mai mult de dublu.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contract de credit in care se fac ipoteze?
Nu prea cred, probabil ca este un act in care se prezinta de catre creditor unele elemente ale creditului si o simulare de restituire.
Nu spui daca este de la o banca sau o IFN, probabil de la ultima, avand in vedere ca o suma de restituit mai mult decat dubla presupune o dobanda anuala foarte mare, cu mult mai mare decat la banci.
In contractul de credit prevederile se trec exact si fara ipoteze. Parerea mea este sa-ti gasesti alt creditor, cel mai bine o banca. Pe finzoom.ro gasesti bancile cu credite mai avantajoase pentru debitor si poti alege pe cea mai convenabila.

| Alaanonim2k20 explică (pentru Ioandelasal):

Este un INF, TBI

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alaanonim2k20):

Du-te la o banca, o sa vezi ca este cu mult mai bine.

| Iote a răspuns:

Da, aia e suma.
Depinde de procentul de dobanda, de perioada pe care ai facut creditul. Plus comisioanele.

| Ionut123987 a răspuns:

Peste tot exista o dobânda care se adaugă în fiecare luna. Aia pe care o plătești în plus pana la 6981 de lei e dobânda. Nu știu sa îți spun exact cum calculează aia, dar știu sigur ca cu cât ai mai puține luni de plătit, cu atât totalul de plata e mai mic.