| dutuboss123 a întrebat:

Salutare! As dori sa iau un credit rapid de la un ifn însă am o problema cu anumite cerințe cerute de ei. Ce înseamnă un credit cu 0% dobânda dar cu DAE de 4084%? Precizez ca acest lucru se poate face doar în primele 30 de zile după care, după acest timp se aplica taxe penalizatoare. Eu va trebui sa rambursez doar suma inițială fără niciun alt cost?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am gasit ceva aici.
Dobanda zero pentru primele 30 zile, dupa care te ustura pielea, ca platesti 3.60 lei pe ZI, la un imprumut de 300 lei.
Cu cat imprumutiul este mai mare cu atat dobanda ta zilnica este si mai mare.

Uite aici: la un imprumut de 300 lei, in primele 30 de zile nu platesti nimic, dar dupa aceea achiti 3.60 lei pe zi, adica intr-o luna ajungi sa platesti dobanda 3. 60x30 zile= 108lei

https://vivacredit.ro/

"Eu va trebui sa ramburseze doar suma inițială fără niciun alt cost?"

Tu va trebuii sa rambursezi suma initiala PLUS toate dobanzile peste ce ai imprumutat, pana achiti suma totala.

| dutuboss123 explică (pentru Violleta2022):

Da este vorba despre VivaCredit. Cu toate astea am înțeles ca după cele 30 de zile achit suma plus dobânda, dar dacă eu rambursez banii în acea perioada de 30 de zile, voi rambursa doar suma inițială la o dobânda de 0% sau mai mult, ținând cont și de acel DAE?

| Violleta2022 a răspuns (pentru dutuboss123):

In principiu este corect, daca rambursezi suma integrala in termen, adica in 29 de zile ( ca a 30-a deja incepi sa platesti dobanda), ar trebui sa nu platesti nici un fel de dobanda, dar trebuie sa verifici ce scrie cu litere foarte mici in contract, ca de multe roi sunt acolo chestii care te pun sa platesti si pregatirea/autorizare documentelor.

| sierra1 a răspuns:

"As dori sa iau un credit rapid de la un ifn...cu DAE de 4084%"

amice, mai bine du-te la cules căpsuni in Koreea de Nord

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cel mai bun IFN, dacă este în orașul tău, Speed Transfer.

| anonim3247 a răspuns:

Vezi că ai greșit undeva la dobândă că nu poate fi chiar așa de mare.

| anonim3247 a răspuns:

Sigur e IFN sau cămătari?

| dutuboss123 explică (pentru anonim3247):

Este vorba de VivaCredit

| Mitzupitzu a răspuns:

Cum adica dobanda 0 dar dobanda anuala efectiva (DAE) este 4084%? Vezi ca intri pe mana unora de nu ai sa mai scapi de ei. Mergi mai bine la banca.

| dutuboss123 explică (pentru Mitzupitzu):

Este vorba despre VivaCredit. Oferă un credit rapid cu dobânda 0 timp de 30 de zile, iar DAE din ce vad atâta este. Problema e ca nu înțeleg exact cum merge treaba având în vedere acel DAE dar dobânda este 0%

| Mitzupitzu a răspuns (pentru dutuboss123):

Daca ai dobanda o% cum se face ca Dobanda Anuala Efectiva (DAE) este... 4084%?
E ceva necurat. Faci cum vrei dar cred ca e bine sa uiti de ei.

| BeingSelfless a răspuns:

Spune-ne și numele IFN-ului, să verificăm și noi. De regulă, are mai toate informațiile pe site. Oricine ar crede că nu există DAE așa de mare, și ar fi să-ți dea o țeapă.

| dutuboss123 explică (pentru BeingSelfless):

Este vorba de VivaCredit.