| ronnan a întrebat:

Salutare, as dori sa îmi deschid prima mea afacere, am 24 de ani și as dori sa-mi deschid o spalatorie self service, am facut eu toată structura de la canalizare pana la acoperiș si mi-ar mai trebui camera tehnica și pompele, nu am bani îndeajuns pentru a le comanda de la reprezentați si as dori sa mi le comand eu personal si sa le asamblez, de ce am nevoie pentru a functiona? Ps: am proiectul facut si toate actele necesare

8 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Salut eu repar aproape zilnic acceptoarele de banknote placile electronice jetonierele echipamentele pe la spalatoriile auto
De foarte multe ori sunt facute doar ca sa ia banii la fraieri
Nu sunt proiectate bine se tot ard
Se cunoste ca oamenii care au fabricat placile electronice sunt foarte buni teoreticieni.
Dar au gresit de foarte multe ori cand a venit vorba de a face ceva durabil.
Mare atentie.
Mai bine cumperi totul mult mai clasic fara computere fara calculatoare fara softuri fara PLC-uri...
Cumperi instalatia daca vrei te pun eu in legatura cu o firma care vinde tot.
Dar cumperi de la ei doar pompele si automatizarea
Si nu mai cumperi si acceptoarele de banknote si restul lucurilor care fac interconectarea cu clientul final pentru ca in general exact acolo este problema la acceptorul de jetoane
placile electronice sunt execrabile nu sunt gandite bine se ard repede
Sau ai putea sa cumperi totul cap coada
si sa ma uit la ele din timp ce functioneaza sa iti fac cate o copie a memoriilor respective din timp ce ele functioneaza
pentru ca foarte multe placi au fost deja programate sa se opresca o data pe an singure
foarte multe placi sunt proiectate gresit
si pana la urma iti pot face ceva care sa nu se mai strice niciodata.
poti sa incepi cu chestiile astea care se gasesc deja pe piata
si cand o sa te tot saturi de dat bani pentru a cumpara placi electronice care costa intre 50 euro si 1000 euro
Cand o sa ajungi ca in mai putin de 3 luni sa fi schimbat mai mut de 5 placi electronice de 50 euro si 2 placi electronice de 1000 de euro
Atunci ma poti contacta si iti fac eu ceva care sa nu se mai strice niciodata
le pot reproiecta si le pot fabrica in asa fel indiferent ce s-ar intampla sa nu mai crape.
Cu spalatoria auto o sa fii un fel de sclav care toti banii pe care tu o sa ii ai ca si profit o sa ii tot dai fabricantului acelei automatizari cand pe o placa cand pe un modul cand pe un procesor.
Si niciodata nu o sa se mai termine de dat bani
Cand o sa iti dai seama ca tie iti mai ramane doar foarte putini bani din afacerea ta
atunci cauta-ma
sa iti fac ceva care tine vejnic

| ronnan explică (pentru zilog):

Am nevoie de pompe si de camera tehnică, canalizarea si structura metalică o am făcuta

| CosminTomitza a răspuns (pentru zilog):

Salut ma poți ajuta cu spălătoria?
Un telefon?

| dinaprilie a răspuns:

Salut, pai spui ca ai toate actele necesare atunci sti ce ai de facut! Sau nu sunt chiar toate?

| ronnan explică (pentru dinaprilie):

Am nevoie de tot sistemul de funcționare adică pompe si camera tehnică

| Hurin a răspuns:

Esti sigur ca nu ai dusmani si competitie in zona?

| ronnan explică:

Am totul făcut canalizare structura metalica etc, mai am nevoie de pompe si de camera tehnica ca sa o pot deschide, de unde pot cumpăra pompele si camera tehnică?