| BogdanEkko a întrebat:

Salutare.
As dori sa ma mut in Germania cu parintii mei.Sunt in clasa VIII si cand o sa o termin o sa plec acolo.Dar, am vorbit cu niste prieteni si au zis ca o sa ma dea cu o clasa inapoi.Adica o sa repet cls 8 iar.
Este adevarat? Daca termin cls 8 aici in Romania si plec in Germania refac cls 8? Sau continui cu cls 9 si asa mai departe.
Deci ma poate ajuta cineva? Va rog?

3 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Renteaza, chiar daca te dau cu doua clase inapoi :-)
La varsta ta va fi relative usor sa inveti limba daca depui si interes.

| Pool77 a răspuns:

Conteaza?
Sa te bage si in clasa a 7-a,tot merita frate.
Ce e mai greu,e limba. Aia trebuie s-o inveti la un nivel acceptabil,plus stii bine ca dupa ce termini scoala, ai un loc de munca asigurat.
Oricum, la ce scoala au iei, aici ma refer mult mai lejera si slaba, daca acolo mergi in clasa a 8-a, e ca si cum ai reface clasa a 5-a aici.

| raducristian1 a răspuns:

Nu prea conteaza. Oricum in Germania se fac doar 11 clase din cate stiu. Daca refaci clasa a 8-a tot acolo esti ca si cum le-ai face in Romania