| XanthiaSin a întrebat:

Daca termin 10 clase de realschule in Germania si vreau sa vin in Romania o sa ma bage din clasa a 11a sau ma vor baga sa repet a 10a?

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Cred ca depinde de planul de invatamant, adica de ce materii ai studiat. Este posibil numai sa dai o diferenta si sa poti trece direct intr-a XI - a. Asta trebuie discutat cu secretariatul liceului unde vrei sa mergi. Numai bine!

1 răspuns:
| Notmyaccount a răspuns:

Trebuie sa te anunt ca invatamantul de la noi achivaleaza mai degraba cu Gymnasium. Deci esti cu o treapta mai jos. Dar vei da niste diferente, in functie de care profesorii isi vor da seama de nivelul tau. Asa ca nu putem sa iti zicem de acum.
Viel Glück!