| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. As vrea sa imi fac un magazin online, si vreau sa imi fac un site pentru a imi vinde niste produse in mediul online. E vorba de niste case si biserici in miniatura. Cum as putea sa fac? Trebuie sa fac undeva niste acte pentru treaba asta? ca cineva imi zicea ca imi trebuie acte pentru asta ca sa fie totul legal. Cum as putea sa procedez?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi in legalitate ai nevoie de o firma, cu obiectul de activitate vanzare online.
Firma poate fi o societate, infiintata conform L.31/1990 sau un PFA, II sau IF (persoana fizica autorizata, intreprindere individuala sau intreprindere familiala), infiintate conform OUG nr.44/2008.

| Simpatic a răspuns:

Cel mai simplu, iti faci o cont de acela special pe olx pe care platesti sa poti pune multe anunturi si te inregistrezi ca si cum ai fi firma (atentie pe olx ca si firma) si vei avea mai multe vizualizari si potentiali clienti decat orice site iti vei crea.

| sierra1 a răspuns:

Incepe cu postări pe FB si dacă vezi că "merge" te adresezi unei firme specializate - prețurile sunt ok (cu 1-2 sute euro rezolvi)

| alinavc a răspuns:

Salut, inainte de ati face firma vezi daca produsele tale sunt cautate si daca ai nisa pentru ele. Iti faci un cont de Facebook, faci poze cat de bune si interesante poti tu, dar relevante, si vezi ce feedback ai. Mai apoi gandeste-te sa-ti deschizi firma.
Iti poti face conturi si pe Instagram si pe Youtube. Sa faci si filmulete dragute...