| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 19(20) ani, sunt programator, în timpul liber lucrez la un magazin online vreau sa îl creez pentru mine și sa vând produse acolo, ideea e ca trebuie sa iau de undeva acele produse și cumva sa fac reclama la website, deci site-ul va fi pe categorii, și as putea vinde orice tip de produs, eu nu sunt contabil, și nici expert în piață de vânzări, toate produsele le voi cumpăra și vinde eu, doar ca ce produse? As putea sa le iau de pe aliexpress, și alte site-uri de genu doar ca ceva ce se întreabă. Ce anume?

Răspuns Câştigător
| Eddz a răspuns:

Poti incerca sa vinzi niste birbizuri pentru domnisoare,gen bratari,cercei,coliere si altele,sau accesorii pentru telefoane. Astea din cate stiu sunt ieftine de cumparat si se vand bine. Dar dupa cum am sugerat, un mic studiu al pietei ar ajuta, in sensul ca iti faci o idee mai buna asupra acestui lucru. Si daca ai timp si presupun ca si o oarecare experienta, poti incerca sa faci cateva site-uri/platforme online de unde sa obtii un buget mai mare, lucrand ca freelancer. Daca esti interesat iti recomand upwork.com.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand trebuie sa intrii in legalitate cu site-ul de vanzari online, adica sa-l inregistrezi la Camera de comert, ca o afacere legala, sa-ti obtii autorizatiile de comercializare si apoi sa-ti cauti furnizori de marfa.
Produsele dupa aliexpress, alibaba si ebay, sunt fabricate in China si se trimit catre tine, in 3-4 saptamani.
Reclama ti-o platesti singur la Google si FaceBook, care-ti poseteaza reclama pe ele, de unde poti avea posibili clienti.
Imi mai poti face reclama singur, punand linkul pe FB si rugandu-ti toti prietenii tai, din FB, sa trimita linkul la prietenii lor, samd.

| relian a răspuns:

Ca sa vinzi online nu ai nevoie de nici un site nimic,is destule siteuri unde poti vinde - Facebook,ebay si cate si mai cate, unde nu vei da socoteala nimanui cat ai castigat, nu te intreaba nimeni de sanatate, nu-ti trebuie contabil, nu ai nevoie de acte, sa justifici ceva.Deci ca tu faci un site si cam atat asta e egal cu zero, oricine poate face un site, pai ce aia era problema? Problema este sa stii sa afli ce se cauta, sa stii de unde poti cumpara ieftin astfel sa faci ceva profit.Sau doara ai vrut sa arati ca eti programator si stii sa faci un site online? Sa cumperi de la Ali expres si sa le vinzi la tine pe sitele tau laughing cred ca nu stii despre e vorbesti frate.Pai tu no sa le poti vinde mai ieftin ca aia, pur si simplu nu ai cum si atunci ce faci? Ca sa faci ceva trebuie sa iei de la fabricant, sau de la aia ce distribuie, altfel esti pe dinafara.Parerea mea este sa te lasi de ideile astea si sa stai acolo unde esti ca stai bine, meseria asta nu-i de tine laughing speri ca nu te superi dar asta e adevaru

| untilizatorunic a răspuns (pentru relian):

Salut, răspunsul tău este nefolositor, prin acest răspuns ai vrut sa arăti ca oricine poate face website-uri și ca doar tu poți sa vinzi produse online și ca doar tu știi ce și pe cine îl interesează, dar nici de cum nu e răspuns la întrebare, am spus ca am 19 ani și nu ma pricep în asta, asta înseamnă că nimeni dacă nu se pricepe nu va învață nimic nici o data, ai vrut sa arăti ca tu știi toate iar cei care nu știu asa și vor rămâne, sper sa nu te superi dar asta e adevărul tău

| relian a răspuns (pentru untilizatorunic):

Nu man nu am vrut sa spun ce crezi tu sau ce ai scris tu aici.Eu am spus ca poti vinde fara sa mai faci tu site,trebuie sa te stie lumea,deci faci site si cine te stie pe tine? Asta am vrut sa arat,ca poti vinde f bine pe siteurile deja existente unde nu te costa mai aproape nimic,si unde nimeni nu-ti cere socoteala,nu trebuie contabil etc. Iara de vandut crezi ca vine unu cu o idee geniala si tio spune tie ca ai intrebat tu? Vinzi ce ai, daca ai ceva, sau vinzi orice, pentru ca orice se cauta, dara sa faci rost de ele ieftin, asta a spus.Nu am spus eu ca oricine poate face website,si cum am spus ala nu te ajuta cu absolut nimic, bani irositi, deci daca eu as vrea sa vadn ceva o fac pe ebay simplu rapid nu imi fac singur probleme, nu ma leg la cap. Poti vinde orice pe ebay in afara de arme, deci asta povesteam nu ca am vrut eu sa arat ca le s iu eu pe toate. Daca le stiam pe toate iti spuneam si de unde sa cumperi produse ieftine, desi poti afla si singur lucru asta.In sf stiu ca nu te ajuta cu nimic ce am spus, dar raspunsu meu e mai folositor decat toate raspunsurile ce sau dat tocmai pentru ca ti-am spus ca n-are rost sa iti faci website tu personal, deci cat de cat am zis ceva zic eu.Bine o sa vii sa spui ca asta stiai si tu, dara ceara daca stiai de astea nu ai realizat cai mai bine asa decat sa-ti faci website, ca de realizai nu mai spuneai cati faci tu website si bla bla doara sa stii ce sa vinzi si de unde sa cumperi.Nu ai realizat nici faptul ca atunci cand cumperi de pe Alli sau cum ii mai zice tu o sa ramai cu marfa, ca eu daca is curios de o marfa ceva ma duc pe Alii ala expres nu vin la tine care tot de la aia cumperi, deci trev sa vinzi mai scump.In sf nu-ti foloseste e ok.Si atunci cand nu ai idee despre ceva nu te bagi frate eu asa stiu.Cum adica nu am habar de o meserie, de o afacere dara ma bag si eu ca na vad ca altii castigaNu te bagi daca nu te pricepi.Mai intai te informezi dar nu pe TPU laughing pe aici nu stau specialisti in economie sau vanzari, deci te informezi in locuri legale sa le ziceam asa apoi te bagi daca crezi ca te tine.Bafta oricum.

| Eddz a răspuns:

Salut,
Ideea ar fi ca daca chiar vrei sa investesti in asa ceva,mai bine fa o mica cercetare si vezi ce se cauta online. Nu te apuca sa cumperi dinainte ca dupa sa ramai cu produsele si sa nu ai ce face cu ele. De ex. pe Facebook si Instagram mai vad uneori asa-zise magazine care vand accesorii si haine(in special pentru femei). Poti sa iti promovezi la fel de usor si tu magazinul prin intermediul retelelor,mai ales daca te mai ajuta prietenii sau familia cu cate un share, deci nu te-ar costa decat site-ul, din moment ce presupun ca o sa ai nevoie de un server dedicat(nu wordpress sau alte de genu). Si da, poti lua de pe Aliexpress, ebay sau altele de genu, doar ca o sa dureze pana ajung.Dar de recomand niste accesorii sau maruntisuri care sa nu coste prea mult si sa le poti vinde aici.
Succes cu ideea si afacerea big grin

| untilizatorunic a răspuns (pentru Eddz):

O data ce creez eu site-ul desigur ca nu în WordPress, am nevoie doar de un host, la început cel mai eftin, deci asta nu e o problema, ideea e ca am nevoie de asa produse care se cumpără rapid, pentru început am o suma mica, doar pentru ceva mărunt, nu cum ar fi haine sau parfumuri originale, mersi pentru urare

| Eddz a răspuns (pentru untilizatorunic):

Poti incerca sa vinzi niste birbizuri pentru domnisoare,gen bratari,cercei,coliere si altele,sau accesorii pentru telefoane. Astea din cate stiu sunt ieftine de cumparat si se vand bine. Dar dupa cum am sugerat, un mic studiu al pietei ar ajuta, in sensul ca iti faci o idee mai buna asupra acestui lucru. Si daca ai timp si presupun ca si o oarecare experienta, poti incerca sa faci cateva site-uri/platforme online de unde sa obtii un buget mai mare, lucrand ca freelancer. Daca esti interesat iti recomand upwork.com.