| Alexandru0007 a întrebat:

Imi explica cineva care e treaba cu refinantarile incat sa pricep si eu, daca e in avantajul meu sa apelez la una? Am un credit la o banca pe 5 ani, pentru care platesc o rata aprox 100 de euro lunar si am fost contactat de catre o persoana care imi propune o refinantare cu o rata fixa si mai multi bani in plus daca e nevoie.
Acum nu stiu cum sa procedez ce avantaje si ce dezavantaje sunt in situatia asta?

Răspuns Câştigător
| Stef98 a răspuns:

Salutare,

Refinantarea consta in acordarea unui nou credit pentru rambursarea creditului/creditelor in derulare si care inregistreaza sume neachitate la scadenta (indiferent daca s-a solicitat sau nu executarea silita).

Iti recomand sa treci pe la banca, pentru a discuta termenii.

P.S: Cu cat perioada de imprumut este mai mare ca atat platesti mai multi bani!

Multa bafta.