| ManolacheLaura a întrebat:

În magazinul meu online dacă vreau să comercializez jocuri, filme sau muzică este indicat să fac contract de furnizare cu distribuitorul original? Spre exemplu, dacă vreau să vând FIFA, fac contract cu Electronics Arts România sau ma rog, care comercializează? Că m-am uitat pe net, iar Electronics Arts vinde fifa 17 pentru PC cu 40 de euro și vine cam 180 de lei, iar la Altex e în jur de 140 de lei, și profitul lor unde e? Mulțumesc anticipat și rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca tu vei putea incheia un contract atat de bun cum a facut-o mega mall-ul Altex, de aceea are si un pret atat de bun, probabil cumparand cu 20 euro/bucata si revanzandu-l la 30-32 euro/bucata.
In plus, ca sa vinzi anumite produse trebuie sa cumperi licente originale, sau sa platesti pentru "dreptul de autor".

| ManolacheLaura explică (pentru Violleta2022):

Mersi de răspuns. Eu știam că trebuie să fac contract de cesiune a drepturilor de autor atunci când vreau să reproduc sau să difuzez opera.

| ManolacheLaura explică (pentru Violleta2022):

Dacă de exemplu eu cumpăr jocul de la alt comerciant sau îl cumpăr direct de la distribuitor îmi mai trebuie să cumpăr licență originala?

4 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Parerea mea e mai bine cu cel original ca sa nu ai probleme pe viitor sau sa te trezesti cu mici surprize.