| IsărescuAndrei a întrebat:

Stiu ca am mai pus o intrebare anterioara cel putin asemanatoare cu aceasta, dar vreau mai multe lamuriri. Deci, doresc sa comercializez jocuri, filme si muzica. Prin contractul de cesiune a drepturilor de autor, autorul imi da originalul si eu fac copii sau el imi furnizeaza marfa si eu doar o vand? Multumesc anticipat si caut seriozitate!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de cesiune a drepturilor patrimoniale presupune ca autorul ori firma careia i le-a cedat iti da dreptul sa produci si sa comercializezi produsul.
Daca tu cumperi produsul, de la o firma care il produce, nu mai este contract de cesiune a drepturilor de autor, este un simplu contract de furnizare de produse si tu esti doar un comerciant care vinde la clienti respectivele produse.

| IsărescuAndrei explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de raspuns. Dar mai am o intrebare, daca nu te superi. Eu as vrea sa fiu un simplu comerciant care vinde la clienti produsele, dar as vrea sa fie furnizate direct de firma autoare/producatoare. Ce contract/e trebuie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru IsărescuAndrei):

Contractul este de furnizare sau de vanzare-cumparare, depinde cum il intituleaza vanzatorul, poate chiar simplu contract". Nu are mare importanta denumirea, importante sunt prevederile contractuale.

| IsărescuAndrei explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de răspunsuri, dragă Ioan! Mai am o întrebare, sper să nu te superi. Prin acest contract, adică de cesiune a drepturilor de autor, autorul îmi dă baza de date sau originalul și eu îl reproduc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru IsărescuAndrei):

Contractul de cesiune este asa cum convin partile, respectiv autorul sau firma ce detine drepturile de autor (numit cedent) si tu sau firma ta in calitate de cesionar. De principiu este asa cum spui tu.