| AndreiManolache a întrebat:

Știu că am mai pus o întrebare anterioară cel puțin la fel de asemănătoare, dar vreau mai multe lămuriri. Deci, la magazinul online îmi trebuie niște stocuri. Cineva mi-a dat o idee, că pot face dropshipping (scuzați dacă am scris incorect). Da, aș putea face și asta, dar aș vrea să vând și stocuri proprii, chiar daca voi suporta mai multe cheltuieli. Deci, de unde pot lua stocuri ieftine? Aș vrea un magazin de unde pot lua, sau măcar niște ponturi, vă rog.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa faci dropshipping pentru ca risti sa ramai sa fii dat in judecata de cumparator!
Dropshipping poti face, cand ai deja stabilita o relatie si un contract cu firma de la acre iei produsele, care te anunta cand ramane fara stoc si care se angajeaza sa le trimita in numele tau, intr-un timp foarte scurt.
Cand nu ai asemenea contracte si angajamente semnate, nu risti sa fii dat in judecata de cumparator, care plateste marfa inainte si nu o pirmeste imediat sau deloc.

Marfa o poti cumpara online de pe amazon, aliexpress sau ebay, depinzand de natura profilului magazinului tau. Poti vinde si marfa locala, pe care o iei directd e la producator si o revinzi in magazinul tau.
Ori, iti faci stoc si incepi vanzarea!
Nu uita ca, magazinul online trebuie sa fie legal, cu autorizari ca orice companie, sa nu te trezesti cu Control financiar peste tine, pentru vanzari ilegale.

| AndreiManolache explică (pentru Violleta2022):

Mersi de răspuns. Desigur că magazinul online îl fac legal, cât de curând încep autorizațiile și înregistrarea. Fiindcă nici mie nu-mi convine să fiu prins " cu mâța-n sac" cum se zice, nu de alta, dar cu banii pe care îi dau pe amendă pot face altceva și îmi și face cazier fiscal.

1 răspuns: