| geoor a întrebat:

Salutare TPU, astăzi am primit de la Raiffeisen bank un sms cum că s-ar fi făcut modificări contractuale. Întrebarea mea este, de ce am primit acest mesaj dacă eu nu am nici cea mai mică legătură cu această bancă?( în trecut am mai primit astfel de mesaje de la BRD, unde chiar am cont deshis)

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cauzele pot fi multiple.
1. Un mesaj spam, care sa te determine sa oferi date personale prin sms.
2. Ai participat la un concurs / campanie / promotie la care ai oferit numarul de telefon si datele tale au fost inregistrate de parteneri precum banca mantionata.
3. Cineva ti-a folosit numarul intr-o operatiune bancara sau a fost introdus dintr-o eroare in baza de date a bancii.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mesajele respective sunt SPAM si daca nu ai nici un contact cu bancile care iti trimit asemenea mesaje, este pentru ca nu ei le trimit ci hackerii care urmaresc ca tu sa deschizi mesajul sau sa mergi pe linkul care ti-l trimit, fiindca ei au implantat un virus, care odata deschis intra in computerul tau si transfera date inapoi la hacker.
Niciodata, dar absolut niciodata sa nu deschizi ceva care nu are leagtura sigura cu tine sau cu banca ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tentativă de phishing, de fraudă. Sterge. Acolo unde ai cont, raportează, dar nu răspunde, îți golește contul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poate nr de telefon al tau a fost înainte al altui cetățean care are cont la banca respectiva.

| Adrian5575 a răspuns:

Ignora mesajul. Poate este vreo incercare sa iti fure cineva banii.

| Roberrt21 a răspuns:

Dă o fuga maine pana la bancă, vezi care e treaba.

| FlorentinaM20 a răspuns:

Hackeri sau pur și simplu un alt It incompetent