| blairelovesmusic a întrebat:

Buna! urmeaza sa primesc in continuare pensia de urmas pana in septembrie, inclusiv luna aia (1000 de lei in bani noi, pe luna) si nu stiu ce sa fac cu ei. Eu vreau sa ma angajez in iulie la un magazin de imbracaminte numit New Yorker (imi doresc foarte mult jobul de lucrator comercial). Banii aia sunt un bonus mare pentru mine, dar nu stiu ce sa-mi achizitionez. Oare as putea sa investesc in ceva cu banii aia?

Răspuns Câştigător
| maxtersup a răspuns:

Dacă dorești să investești acești bani, există câteva opțiuni pe care le poți lua în considerare:

Economii de urgență: Poți folosi acești bani pentru a-ți crea un fond de economii de urgență. Acesta poate fi util în situații neașteptate sau pentru a face față unor cheltuieli neprevăzute în viitor.

Investiții în educație sau dezvoltare personală: Poți considera investiția în cursuri sau formare profesională care să-ți dezvolte abilitățile și să-ți mărească șansele de a obține jobul dorit sau de a progresa în carieră.

Investiții financiare: Dacă ai cunoștințe sau interes în domeniul investițiilor, poți lua în considerare investirea banilor în instrumente financiare, precum acțiuni, obligațiuni sau fonduri mutuale. Totuși, este important să te informezi și să consulți un specialist înainte de a lua astfel de decizii.

Dezvoltarea unui hobby sau pasiune: Poți folosi acești bani pentru a-ți achiziționa echipament sau materiale pentru a-ți dezvolta un hobby sau o pasiune. Aceasta poate fi o modalitate de a te bucura de timpul tău liber și de a investi în propriul tău dezvoltare personală.

Contribuții la un plan de pensii sau economii pe termen lung: Dacă te gândești la viitor și la asigurarea financiară pe termen lung, poți lua în considerare contribuții la un plan de pensii privat sau alte instrumente de economisire pe termen lung.

Indiferent de ceea ce decizi să faci cu acei bani, este important să iei în considerare obiectivele și valorile tale personale. Gândește-te la ceea ce te-ar face fericit și cum poți folosi acești bani într-un mod care să aducă beneficii pe termen lung pentru tine.

2 răspunsuri:
| Smmo a răspuns:

Banii aia ti se pare tie acum ca sunt multi. In mod normal te-as sfatui sa ii pui la o banca unde e dobanda mai mare si nu platesti taxe pentru card si cont, de ex. la Transilvania.
Avand in vedere inflatia, e posibil sa fie mai avantajos sa iti cumperi cu ei ceva ce stii sigur ca iti va trebui in viitor.
Poti astepta sa te angajezi si sa decizi apoi, in functie de necesitatile pe care vei constata ca le ai dupa angajare.

| Solann a răspuns:

Poti sa-i pui intr-un cont in banca. Cand se aduna mai multi iti vor prinde bine.