| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, de la ce suma de bani in sus trebuie declarat venitul in Romania?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca este inca este prost inteleasa declaratia de venit.

Oameni buni, se DECLARA TOT venitul, indiferent ca-i 1 leu sau 1 miljon de lei. Impozitul pe venit se calculeaza la ce venit ai si tu platesti numai daca depasesti un anumit plafon, dar ai obligatia sa declari TOTI banii incasati!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la primul leu făcut.

| relian a răspuns:

Orice suma.Deci indiferent cit venit ai, se face acea aplicatie.Guvernu vede ce ai facut,uneori ar trebuie sa te ajute,asta teoretic,in RO nu cred ca se intampla asa ceva.

Dar se fac taxele alea pentru a stii ce ai cotizat,daca ai dat cit trebuie,ori ai dat prea mult, sau ti s-a oprit mai mult.

Cind se opreste taxe din salar, ala este asa proximativ, acea aplciatie ce o faci este pentru a vedea daca ai dat cit se da.

In tari unde nu-s tilharii la guvernare ca in RO la cei care au venituri mai mici, li se dau bani inapoi.

Ce stiu este ca se declara de o anumita suma in sus pentru cei carew dau bani. Deci lucri la cineva si aia iti dau cec, daca tot anul tiau dat stiu si eu 100 $ aia nu au cum sa declare chestia aia.
Se declara de la o anumita suma.

Deci stiu ca se ap[lica pentru cei care platesc nu pentru care primesc.Tu care primesti, ytreb sa declari, altfel nu au aia cum stii ce venit ai facut tu.
Daca este venit f mic trec mai departe laughing zice dal la jalea pe asta nu avem noi ce fura, ce sa-i dam lu asta.Se duc la atii care au facut mai mult si zic ops asta a cotizat putin,bum il taxeaza laughing

Dar de regula pentru cvei care li se opreste din salr, nu li se ia alti bani, li se opresc de obicei cit trebuie sau poate si peste.

Legea spune ca omu ar trebuie sa declare si ce bani face cahs, deci bani care nu-i poate verifica nimeni.Dar cine e atit de moralist in RO laughing sa delari pentru ce sau pentru cine, pentru banditii aia.

Dar ce ai hirtie deja, aia trebuie facuta indiferent ce suma ai cistigat.

| 1234568807 a răspuns:

Nu stiu