| Levington a întrebat:

Salutare TPU, pot face un credit de nevoi personale daca am rate la telefon?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform Regulamentului nr.6/2018 pentru modificarea și completarea Regulamentului nr.17/2012, de la 1 ianuarie 2019, toate instituțiile financiare care acordă împrumuturi persoanelor fizice și juridice, trebuie să respecte dispoziția privind gradul de îndatorare. Prin acest regulament, gradul de îndatorare trebuie să fie:
Maxim 40% în cazul creditelor de consum și a creditelor ipotecare, respectiv 45% pentru creditele ipotecare destinate achiziționării primei locuințe;
Maxim 20% în cazul creditelor în valută.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă te incadrezi in gradul maxim de creditare poti