| codpenal2018 a întrebat:

Salutare tuturor am o sumă de 1.000 de lei, strânsă de ceva timp și vreau să o depun în bancă, pot primi dobândă lunară? gen să primesc o anumită sumă % pe lună pentru că am depuși banii în bancă?
dacă da la ce bancă.?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti primi, doar ca aceasta va fi foarte mica, avand in vedere ca dobanzile la depozite sunt foarte mici acum, undeva in jur de 1% pe an, din care se scade impozitul pe dobanda.
La 1% pe an dobanda lunara va fi de cca 8, 33 lei si scazand impozitul de 16% dobanda neta va fi de cca 7 lei. Aceasta o sa fie si mai mica, daca banca percepe comision de administrare, s-ar putea sa nu acopere nici inflatia, asa ca, in mod real, nu vei castiga nimic.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La orice banca ai depune, in acest moment, dobânda este foarte mica, probabil maxim 2-3% pe an. Asta inseamna 20-30 de lei la suma ta, suma care poate fi depasita de comisioane, asa ca te poti trezi peste 1 an ca scoti mai putini bani decat ai depus

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Să fim seriosi 1000 de lei nu inseamnă o sumă in prezent, intrucit toate sau scumpit 1000 lei nu sunt bani multi, daca aveai strinsi 1000 de euro ăia da, erau bani frumosi, dar bine că îi ai si pe aceștia 1000 lei, sunt oameni care nu au acesti bani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Amuzant. Raspunsul e nu. Suma pe care o primesti nu iti acopera nici macar un sul de hirtie igienica pe luna...

| johnnny123 a răspuns:

Sigur ca da, poți face un depozit la termen la orice bancă.

Numai că dobânda la un depozit de 1000 lei cu termen la 1 an este undeva pe la 2 lei/luna.
Deci te vei umple de bani.