| cls12 a întrebat:

Salutare!
Vreau să îmi deschid o afacere la țară cu 10.000 euro
Ce afacere ar merge foarte bine într-o comună?
Am 3 Ha de pământ.
Poate să fie și o afacere în afara domeniului de agricultură, o afacere ce nu poate să dea greș.
Multumesc!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Crestere de cartofi DULCI.
Munca este aproximativ acelasi ca la cartofii obisnuiti, dar pretul de vanzare este de 3-5 ori mai mult.
Pe 3 Ha deja ai o recolta ce poti vinde prin lanturile de supermarket.

| cls12 explică (pentru Bula):

Si care ar fi profitul?

| cls12 explică (pentru Bula):

Si cum pot lua legatura cu supermarkturi?

| Salontanul a răspuns (pentru cls12):

La supermarket trebuie sa ai cantitati uriase si tot timpul anului. Le poti vinde in pietele de en-gros.

| Bula a răspuns (pentru cls12):

Profitul depinde de tine: cat investesti si cat incasezi.
Exact ca la oricare afacere.

Cu supermarketuri poti lua legatura personal.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Baiatul meu are 7 solarii cu legume pe 0, 8 Ha si inca 2 hectare in camp. Face bani frumosi. Se bazeaza pe vinete, varza, un pic de conopida, ardei, gogosari si putini castraveti si chiar si cateva zeci de fire de rosii.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca pleci de la premiza ca vrei o afacere care nu o sa dea gres deja nu ai ce cauta in domeniul asta. Trebuie sa iti asumi de la inceput niste riscuri. Nu stiu ce iti imaginezi tu ca vrei sa faci cu 10k euro pe 3ha de pamant, cladire cu birouri? In afara de agricultura nu ai ce, investitia e prea mica pentru altceva. Poti face niste solarii cu legume, iti iei o duba si le vinzi prin orasele mari( Sibiu, Brasov), in general astea cu multi turisti, deoarece pretul acolo e cu 3-4 lei/kg mai mare decat daca ai vinde la piata din satul tau.