| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,vreau sa-mi fac o mini-afacere.Adica sa vand haine/incaltaminte second hand online, prieteni, vecini etc. Vreau sa intreb daca este legal sa vand fara acte. Mentionez faptul ca am eu cativa saci de haine si incaltaminte pe care nu le mai folosesc.Este legal sa vand fara acte? Si daca asa cumpara saci de haine/incaltaminte la bucata imi trebuie acte ca tinand cont ca cumpar ieftine si dau mai scump.Cred ca la prima varianta nu trebuie.Mentionez faptul ca sunt minor.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, pentru asta ar trebui sa ai o firma sau cel putin sa fii persoana autorizata (PFA), ceea ce nu se poate, avand in vedere ca esti minor.
Una este sa ai cateva vanzari pe an, mai ales lucruri personale si alta este sa faci cumparari-vanzari cu caracter de comert.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Prima data doar ce am personal niste lucruri si daca,, prinde" am zis ca poate o mai cumpar niste saci de haine sau ceva.M-am gandit sa cumpar din second haine originale si sa le vand si alea pe net.Doar okazii si OLX poate Facebook sa-mi fac niste bani de buzunar. Posibil si la aia cu hainele originale trebuie acte dar deocamdata vreau sa vand niste haine si incaltaminte personale

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am spus ca poti vinde lucruri personale, fara nici o problema.
Pentru comert trebuie sa fie in legalitate, respectiv sa ai infiintata o firma sau sa fii PFA, in ambele cazuri sa functionezi legal. Problema este ca nu poti infiinta firma sau sa fii PFA pana nu esti major (cel putin 18 ani).

| mgtow a răspuns:

Bagi anunt pe olx si okazii apoi lumea te suna. Nu trebuie acte

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti vinzi hainele tale nu e problema. Daca faci comert ai nevoie sa fiscalizezi banii altfel inseamna evaziune fiscala.

| Aurora99 a răspuns:

Buna! Vand haine, accesorii, pantofi, tot ce am prin dulap si in general tot ce am prin casa si nu imi mai trebuie in stare foarte buna si la preturi accesibile. Majoritatea sunt luate din mall, deci sunt de firma. Altele sunt nou-noute, nepurtate. Vreau sa scap de ele cat mai repede deoarece nu mai am pic de loc in casa. Orice iti trebuie, da-mi mesaj in privat si iti trimit poze/video pe whapp sau messenger, raspund la orice detaliu. Livrez oriunde in tara. Am experienta cu clientii de 3 ani.Zi faina!

| M12tf a răspuns:

Odata ce vinzi un bun personal, nu este nicio problema.
Poti sa incarci printr-un anunt pe Olx / La Jumate, etc.
Asta daca nu e vorba de comert ci doar de a scapa de acele haine pe care nu le mai folosesti.