| CristianDarius1 a întrebat:

Salutare.Am vazut ca Facebook-ul si OLX-ul sunt pline de oameni care vind haine.As vrea sa ma apuc si eu de o mini-afacere de asta sa vand haine pe Facebook si olx.Mentionez ca sunt minor si am multe haine de saci sigilate.Intrebarea mea este daca am nevoie de ceva acte sa vand, ca sa nu am vrreodata problema sa nu ma prinda politia pentru evaziune fiscalalaughing. Multumesc anticipat

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal ai nevoie de o firma, cel mai bine cu forma juridica SRL. Fiind minor nu poti infiinta o asemenea firma, dar o poate infiinta unul dintre parinti si sa te angajeze la firma, daca ai peste 15 ani.

| Simpatic a răspuns:

Mai sincer eu sunt de parere ca hainele nu prea merg vandute prin olx si nici pe Facebook sa iti zic si de ce, pentru ca clientul nu poate proba, astfel unele societati au o politica corecta prin care comanzi, probezi si daca nu iti vine o anumita haina sau un adidas de exemplu, le returnezi gratuit, cam asa trebuie sa ai si tu chestia asta ca sa poti sa zici ca faci o afacere.
Eu tot zic ca nu se vinde ca hainele nu au foarte mare interes comparativ cu electronicele de exemplu, la fel nici ceasurile sau alte accesorii nu pera se vand.
Dar tu poti incerca, de exemplu pentru inceput sa vinzi doar la tine in judet, oras, si astfel de gasesti cu omul care ar cumpara si sa probeze inainte sa cumpere!
Ai o sansa, trebuie sa incerci sa vezi daca merge.
Desi cum ti-am spus hainele ca sa mearga trebuie sa fie noi, de firma si la pret accesibil, cam asta cauta lumea prin olx de exemplu cand e vorba de haine.
Mai stiu cate ceva despre platforma asta pentru ca am tranzactionat foarte multe electronice in ani si ani de zile.
Cu politia stai fara griji ca nu se baga pe fir decat la sesizari si mai ales cand dai teapa cuiva, in rest nu vad de ce s-ar baga politia happy

| CristianDarius1 explică (pentru Simpatic):

Le dau doar cu plata ramburs si le zic ca cumparatori ca in caz ca nu e bun pot sa-mi returneze si sa le dau banii inapoi.Nu o sa dau cu plata in cont si sa dau teapa sau ceva.Dar nu stiu ca poate o sa ma prinda politia ca vand ceva si nu am acte

| Simpatic a răspuns (pentru CristianDarius1):

Le dai tu banii inapoi dar transportul cine il pierde?
Sa dam un exemplu tu vinzi un trening cu 100 de lei, eu il cumpar, mi-l trimiti mie si eu achit transportul sa zicem 25 de lei prin curierat, vad ca treningul nu-mi vine si vreau sa ti-l inapoiez, cum imi recuperez banii si cine plateste apoi transportul?
E de ajuns sa iti faca 2-3 chestia asta si apoi ti se va acri de vandut pe net.
De asta zic fa anunt pe olx, lasa-l prima data anunt gratuit, apoi plateste 7 euro prin sms si fa-l anunt platit care sa stea 7 zile sau cat e el promovat in primele pagini, iti faci poate clienti de la tine din oras, aia vin probeaza si cumpara daca le vine si le place.
Asa cu trimisul este mai greu, ca unii se razgandesc altii nu vor mai ridica pachetul si asa mai departe, asa cum sunt oameni seriosi pe net, exista si foarte multi neseriosi.
Cat despre politie poti sta linistit, atata timp cat le returnezi banii eventualilor cumparatori care ti-au returnat o anumita haina.
Ce faci tu e eveziune prea mica ca sa fii luat in vizor de cineva, si daca este un organ al statului care s-ar baga acela ar fi ANAF-ul si nu politia! Dar Anaf-ul se pare ca nu are oameni de teren ci numai tute si prosti care se scarpina in nas si beau cafele la birouri.
Stii exemple din viata de zi cu zi de comercianti inregistrati conform legii si care fac dintotdeauna evaziune fiscala? Iti dau eu exemple : spalatoriile auto, florariile, spa-urile si saloanele de infrumusetare/ coaforurile, toate domeniile in care fie sunt bagati tigani ca si administratori ca astia traiesc din ciupeala si evaziune fi e domeniile unde platesti impozit in urma bonurilor pe care le dai, si anaful ori e prost ori e tampit, cum poate declara (si aici ne referim inaintea pandemiei) un salon de coafura ca face 1-2 clienti pe zi cand la ei se lucreaza cu programari. Deci intelegi unde anaful ar trebui sa se bage si nu se baga nici ca nu are cum si nici pentru ca nu ii doare?
In schimb aceasta institutie plina de incompetenti daca esti PFA sau SRL si lucrezi cu facturi si prin tranferuri bancare etc completezi declaratia unica si le virezi banuti semestrial, anual la greu, deci pentru unii muma pentru altii ciuma.
Aia care nu dau decat 2 bonuri pe zi si fac cat pentru 100 de bonuri fiscale prestari de servicii nu pot fi urmariti happy rahat de lege si institutii asemenea!

| CristianDarius1 explică (pentru Simpatic):

Ok mersi, oricum transportul il plateam eu sau in caz ca nu le dadeam banii inapoi+taxa de transport sa nu fie probleme ca esti pe minus.

| JicaContra a răspuns:

La "mana a doua" poti sa vinzi ce vrei
NU se cauta evaziune fiscala, cand cineva isi vinde proprietatea, doar atunci cand, cumpara cu intentia de a revinde

| CristianDarius1 explică (pentru JicaContra):

Sunt de mana a 2a.Am cativa saci care nu am desfacut si zic ca oricum nu am ce face cu ele si sa le vand.Mai imi aduce tata din strainatate cateodata dar oricum nu am ce face cu ele ca am haine.

| CristianDarius1 explică (pentru JicaContra):

Deci am inteles ca evaziunea fiscala este atunci cand cumpar ceva, si revand(gen cumpar un sac de haine si le vand mai scump)

| JicaContra a răspuns (pentru CristianDarius1):

Nope, ala e capitalism

ideea e in felul urmator, daca, cumperi mai ieftin si vinzi mai scump TREBUIE sa platesti impozite pentru ca faci profit

daca iti vinzi ceva din casa, atunci nu trebuie sa platesti impozite