| Dariuus2003 a întrebat:

Salutari TPU. Daca comand de pe aliexpress va ajunge la posta romana sau acasa? Si o sa ma sune ei ca a ajuns pachetul? Si care este diferenta dintre comanda cea din USA si China? Nu am mai comandat pana acum. Multumesc

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de marimea pachetului, daca incape in cutia postala o aduce postasul, daca nu primesti aviz (posta romana nu te suna) si mergi la oficiul psotal din zona ta.

Cred ca difera taxele de livrare, ce vine din china vine cu transport gratuit (dar dureaza cel putin 1 luna). Ai girja daca iei ceva mai scump ca aia din china sunt baieti de treaba si declara valoare mica sa nu platesti vama dar daca posta se pune sa controleze o sa trebuiasca sa platesti taxe vamale pe produs.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ajunge la posta,asta pentru ca cumperi din tari care nu-s membre UE,ca urmare astia de la posta trebuie sa verifice ce ai in pachet si cat valoareaza,dupa care te vor pune sa platesti taxe fctie de valoarea pachetului.
Cauta pe aici in raspunsuri,au spus unia cam ce se plateste sau de la ce valoare platesti taxe vamale,tva si etc.
Atat China cat si US is tari din afara UE ca urmare de la o valoare X esti pus sa platesti taxe.
Probabil vei fi anuntat de cineva,ori de vanzator,care iti va trimite mesaj ca pachetul a ajuns,ori la tine ori la posta,sau poate ca te anunta posta banui, cel mai indicat e sa intrebi la posta, aia or sa te lamureasca sigur.
Care este diferenta dintre China si US? Lla ce anume faci referire? La taxe, la produs sau la ce anume?
Ca produs alea din US is mai bune, in sensul ca is originale, in US nu se vand chinazarii laughing adica stifturi mai bine spus.
De taxe banui ca platesti la fel asta avand in vedere ca pachetu vine din tara non UE.

| Anonim0204 a răspuns:

Va ajunge acasa. Diferenta este doar de timp China va ajunge mai tarziu, USA mai repede, bafta!