| Ichigo a întrebat:

Scenariu:
Vreau sa-mi deschid un SRL sa lucrez si singur dupa job sa-mi fac un flux extra de bani.

Insa intai vreau sa imi gasesc cativa clienti/cateva proiecte ca sa stiu ca imi intra bani lunar.

Sa zicem ca gasesc 2-3-4-5 clienti asa ca decid sa fac si SRL-ul.

Insa SRL-ul il termin de facut la 4-5-6 luni (nu stiu exact cat dureaza, dar sigur cateva luni) dupa ce am inceput sa-l fac.

Intrebare: ce se intampla cu banii castigati in aceasta perioada pana sa se faca SRL-ul? Ii pot cumva baga in firma? Raman la negru si deoarece sunt sume relativ mici nu o sa-i pese nimanui? Trebuie sa fac ceva cu ei? Efectiv nu stiu daca-s obligat sa fac ceva, dar obligat la modul serios nu romanisme de chestii "obligatorii" dar la care nu te verifica nimeni veci sau scapi cu 100-200 de lei la inspectorul care te verifica odata la 15 ani.

7 răspunsuri:
| armiaso a răspuns:

Un SRL se infiinteaza in maxim 1 luna, dar merge de obicei in 2 saptamani, nu e complicat, se face usor.

| MagazinCadouri a răspuns:

Buna seara, din cate stiu eu nu se mai da SRL chiar asa de usor. Daca clientii tai nu sunt companii mai mari, cred ca cel mai bine pornesti cu un PFA apoi transformi in SRL. Nu dureaza mai mult de o luna ca sa faci o firma.

| armiaso a răspuns (pentru MagazinCadouri):

Nu stii bine, SRL-urile se fac usor si fara restrictii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai toate actele pune la punct in 5 zile ai SRL

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de natura lucrarilor, durata acestora si cine iti vor fi clientii.
Tu poti infiinta un SRL intr-o saptamana, iar facturarea o poti face imediat ce ai si inregistrarea la finante.
Intai iti cauti clientii si discuti in principiu cand vei face lucrarea pentru ei.
Daca trebuie sa inchei un contract, initial poti face una in numele tau.
Cand ai un numarsuficient de clienti, depui actele la RC pentru infiintarea unui SRL.
Cand ii faci lucrarea, spui la client ca-i faci facturarea peste 10 zile, cand vei avea formularele (factura, chitante). Evident, daca ti-ai terminat deja inregistrarea si la fisc si ai cumparat si formularistica, poti sa faci imediat si chitanta /factura.

Totul este sa te sincronizezi in timp.

Nota: Cheltuielile pentru infiintarea firmei se contabilizeaza ca si imprumut din partea ta pentru firma.
Cand ai incasat bani pentru lucrari, firma iti va da inapoi banii imprumutati.

| Ichigo explică (pentru Bula):

Sa zicem ca nu le trebuie factura la clienti, ca-i lucru online pe platforme de freelance in principal din strainatate. Ce se intampla cu banii castigati inainte de SRL?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Ichigo):

Daca faci repede si destept SRL-ul, pana ce iti sosesc banii ai deja SRL-ul.
Vei avea nevoie de un contabil pentru intocmirea situatiilor financiare, iar cu el discuti cum sa fie inregistrate veniturile si cheltuielile firmei.
De fapt, ar fi bine sa discuti cu un contabil chiar inainte de a incepe demersurile pentru firma.