| Cornel12345678 a întrebat:

Am facut un împrumut bancar acum pe termen de 10 ani la BancPost si mi s-a oprit o suma de bani drept garanție in condițiile in care eu pățeam ceva banca isi lua banii din acea suma de bani. Acum
Mai am câteva luni si termin rata si mi s-a spus ca suma aceea nu este rambursabilă. Eu din cate stiu bancare nu are dreptul sa iti oprească sume de bani. Ce e de facut. Mai primesc acea suma de bani sau nu?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ce spui.
Banca nu are dreptul sa-ti retina ceva din credit. Poate ai garantat creditul cu un depozit colateral sau suma reprezenta comision. In primul caz trebuie sa-ti deblocheze suma, in al doilea a retinut-o.
In orice caz am impresia ca nu ai citit atent contractul de credit. Reciteste-l cu atentie si o sa vezi ce reprezinta suma respectiva si revin-o.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa-ti un cont ( e gratuit) pe siteul asta: http://www.avocatnet.ro/
Iti vor raspunde ei mai bine.
Incearca si aici: https://procescolectivbanci.wordpress.com/
Avocatul Gheorghe Piperea a castigat niste procese cu bancile si datorita si lui au aparut niste modificari legislative.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai inteles tu gresit, nu cred ca ti a retinut suma ci pur si simplu ai platit asigurarea de viata care se face obligatoriu la orice credit

| mihai69 a răspuns:

Citește contractul pe care l-ai semnat! Acolo scrie foarte clar tot ceea ce vrei să afli.
Suma despre care vorbești poate fi fie comisionul de deschidere cont, fie ratele pentru o poliță de asigurare atașată creditului. Evident, niciuna dintre aceste sume nu e rambursabilă. Și, la fel de evident, banca ARE dreptul să le oprească.

| ro74florin a răspuns:

Probabil ai platit o ASIGURARE DE VIATA SI ACCIDENTE, (este geva de genul asigurare auto- trebuie sa o faci, daca este cazul asigurarea plateste in locul tau, da nu ai pierdut bani pe care i-ai dat pe asigurare)nu o garantie....nu se recupereza bani.

| AlinaDimi a răspuns:

Cred ca e un depozit colateral care garanteaza si el imprumutul.